Fínsko má konzervatívneho a proeurópskeho prezidenta

Sauli Niinistö, zdroj: TASR

Bývalý minister financií so 63 % hlasov predbehol druhého proeurópskeho kandidáta Strany zelených Pekku Haavista.

Kandidáti, ktorí ostro vystupovali proti euru – Paavo Vayrynen a Tim Soini vypadli z volebného zápasu už v prvom kole.

Neúspech euroskeptikov bol pre premiéra Jyrkiho Katainena úľavou – sám premiér je spolu s Niinistöm členom Strany národnej koalície, ktorá podporuje konzervatívnu hospodársku politiku.

Obavy analytikov, že európska dlhová kríza by mohla stiahnuť fínsku ekonomiku do recesie, mohli presvedčiť obyvateľov, aby si vybrali stabilitu a pragmatickosť.

"V ťažkých časoch chcú ľudia veriť, že niekto má ekonomiku pod kontrolou," povedal Tuomo Martikainen z univerzity v Helsinkách.

Niinistö uviedol, že Fínsko podporovalo a aj naďalej bude podporovať Európsku menovú úniu. Rozumie však tiež frustrácii z dlhovej krízy.

"Fíni majú plné právo byť kritickí, ale zároveň by som chcel povedať, že Fínsko prejavilo viac solidarity, než ktokoľkvek iný," povedal pre Reuters.

Niinistö viedol malú severskú ekonomiku k rastu od rozpadu Sovietskeho zväzu – ako minister financií – od roku 1996 do 2001. 

Podporuje tiež tvrdé fiškálne reformy, ktoré presadzuje Katainen, aby si krajina udržala najvyšší AAA rating.

"Volil som Niinistöa, pretože si myslím, že v súčasnej ekonomickej situácii potrebujeme prezidenta, ktorý je v tomto odborník," povedal Katri, 23-ročný študent.

Niektorí analytici očakávali väčší úspech euroskeptických kandidátov, hlavne Soiniho, ktorého Strana Fínov (predtým Praví Fíni) si v minuloročných parlamentných voľbách výrazne polepšila a momentálne je najväčšou opozičnou stranou.

Niinistö a Haavisto mohli tiež získať hlasy vďaka rasistickým a homofóbnym výrokom členov Strany Fínov, ktoré sa objavili v médiách.

Haavisto ako prvý homosexuálny kandidát na prezidenta získal v prvom kole 37 %, čo bol obrovský úspech pre jeho malú stranu, ktorá má v parlamente iba 10 z  200 kresiel.

Pozície: 

Martin Schulz, predseda EP gratuloval novúmu fínskemu prezidentovi: "Prezident Sauli Niinistö je skúsený a schopný politik, je pravý Európan. Gratulujem mu a teším sa na spoluprácu. Som rád, že obaja kandidáti v druhom kole prezidentských volieb vo Fínsku podporujú európsku integráciu. Je to signál, že Fínsko je plne aktívnym členom EÚ."

Joseph Daul, predseda stredo-pravej skupiny EPP gratuloval Niinistövi k "obrovskému volebnému víťazstvu vo Fínsku". "Má našu plnú podporu a želáme mu ďalšie úspechy," povedal Daul, ktorý šéfujee najväčšej politickej skupine v EP.

EurActiv/Reuters