Flámsky bojkot eurovolieb može skončiť na súde

Pozadie

Spor medzi holandsky a francúzsky hovoriacou komunitou v belgickom volebnom obvode Brussels-Halle-Vilvoorde (BHV) pochádza z roku 2003, kedy volebná reforma vytvorila nové volebné obvody.

Flámski (holandsky hovoriaci) politici tvrdia, že reforma je diskriminačná a dáva frankofónnym voličom výhodu nad Flámami.

Belgický ústavný súd vyhlásil, že súčasné usporiadanie odporuje ústave, nepovedal ale ako problém vyriešiť. Väčšina Flámov je za rozdelenie BHV. Podľa nich je to jediná možnosť ako zaručiť rovnosť volebného práva pre obe jazykové skupiny. Belgické vlády ale problém neriešili.

Niekoľko flámskych municipalít vyhlásilo, že neusporiadajú voľby do EP, kým sa nedorieši nová volebná reforma.

Otázky

Komisia minulý týždeň oznámila, že bude kontaktovať belgické úrady a žiadať vyjasnenie toho sporu. Až do tohto momentu sa snažila vyhýbať intervencii v dlho sa tiahnucom spore.

Jej zásah je „stále v štádiu neformálneho kontaktu“. Je však pravdepodobné, že formálna žiadosť príde v nasledujúcich týždňoch, povedala hovorkyňa Komisie pre spravodlivosť slobodu a bezpečnosť Michele Cercone pre EurActiv. Časový plán riešenia ešte nie je známy, podľa nej by to ale malo byť „pomerne rýchlo“.

Oficiálne Komisia zvolila vyčkávaciu taktiku a necháva zodpovednosť na pleciach belgickej vlády.

  • Komisia pripravená ísť na súd

Zdroj z Komisie, ktorý si neželal byť menovaný ale hovorí, že „z nášho pohľadu je vec jasná. Európske voľby sa musia konať – je to povinné pre všetky členské štáty a je na členských štátoch aby zaistili, že voľby sa uskutočnia riadne a oficiálne.“

V najhoršom scenári „ak tieto lokálne entity budú naďalej odopierať občanom právo voliť, potom čo bude logicky nasledovať je konanie o porušení zmluvy (infringement procedure)“, dodal zdroj z Komisie.

  • Teraz neustúpime, hovorí flámsky starosta

Vo Flámsku sú nahnevaní politici pripravený bojovať zubami-nechtami za zmeny, ktoré ako tvrdia odporučil ústavný súd.

Willy De Waele, starosta Lenniku – municipality vo Flámsku, ktorá odhlasovala bojkot volieb – pre EurActiv povedal, že jeho obvod za žiadnych okolností tento rok neusporiada európske voľby.

„Naša rada prijala uznesenie, ktoré hovorí, že nemôžeme zorganizovať európske voľby pretože belgická ústava sa v tomto regióne nedodržiava“, povedal a dodal, že „tento príbeh sa nezmenil 50 rokov“.

Podobne ako Európska komisia aj De Waele si myslí, že problém by mala riešiť belgická vláda. „Ústavný súd odporučil, aby sme napravili túto situáciu pred piatimi rokmi, ale belgická vláda a belgický parlament to neurobili. Jednoducho nemôžeme mať voľby pokým vláda nebude konať.“

„Je to problém federálnej vlády, nie náš “, uzavrel. Voľby do EP sú v Belgicku naplánované na 7. júna.