Flašíková Beňová: Európska politika tu nikoho nezaujíma

Foto: Michal Hudec

Diskusia venovaná eurovoľbám sa konala 21. mája na pôde Filozofickej fakulty UK. Organizoval ju portál EurActiv.sk v spolupráci s občianskym združením Alternatíva – Komunikácia – Občania, Centrom teritoriálnych a medzinárodných štúdií a s podporou Friedrich Ebert Stiftung.

Diskutovať prišli europoslankyňa Monika Flašíková Beňová, číslo 3. na kandidátke strany Smer-SD a líder kandidátky SDKÚ-DS, poslanec NR SR Eduard Kukan.

Diskutujúci na zázname hovoria napríklad o tom, či vnímajú Európsky parlament ako priestor boja medzi ľavicou a pravicou. Zhodne kritizujú médiá za nezáujem o európske témy, pri odpovedi na to, prečo je problémom viesť na Slovensku interaktívnu a zaujímavú diskusiu o EÚ.

„Ako mám ten konflikt dostať do mojej strany, aby mal nejaký prienik na politickú scénu, keď tu je európska politika stále vnímaná ako zahraničná a úplne evidentne nikoho nezaujíma. A áno, nie je o ňu záujem ani na úrovni politických strán a hnutí na Slovensku“, tvrdí Monika Flašíková-Beňová.

Eduard Kukan vysvetľuje, prečo si myslí, že nemá význam viesť nekonečnú polemiku s Vladimírom Palkom v obhajobe európskeho projektu. Diskutujúci sa nevyhli ani otázke, či si myslia, že by EÚ mala byť federáciou.