Francúzi dávajú prednosť kandidátom ľavice

Zdroj: Európsky parlament

Prieskum, ktorý v pondelok zverejnil francúzsky denník Liberation naznačil, že 55 percent Francúzov preferuje pred kýmkoľvek z pravice, buď Dominiqua Strauss-Kahna, prezidenta Medzinárodného menového fondu  a favorita stredoľavých síl, prípadne šéfku Socialistickej strany Martine Aubryovú.

Keď ide o osobnosti, 44 % opýtaných by rado na poste prezidenta videlo Strauss–Kahna, 24 % by dalo prednosť súčasnému prezidentovi Nicolasovi Sarkozym. Aubryovú by si vybralo 31 percent respondentov.

Prieskum poukazuje na rastúcu nespokojnosť so Sarkozyho bojom proti hospodárskym problémom Francúzska a s politickými škandálmi, ktoré poznamenali jeho vládu v posledných mesiacoch.

Sarkozy sa tento týždeň vracia z letnej dovolenky, zaoberať sa musí 10 % nezamestnanosťou,  a odbormi, ktoré sú odhodlané bojovať proti reforme penzijného systému, ktorá má znížiť rozpočtový deficit.

Telefonický prieskum, na ktorom sa zúčastnilo 1003 ľudí medzi 18. a 20. augustom ukázal, že 50 % opýtaných voličov dôveruje Socialistickej strane, že navrhne riešenia ako financovať  penzijné potreby. V oblasti zabezpečenia pracovných miest im verí 49 percent respondentov.  

No pre prezidenta bude asi najväčším problémom, že 55 % dôveruje ľavici v tom, že zmení politickú morálku pošramotenú škandálom ohľadne financovania Sarkozyho strany.

„Naozaj je to kombinácia týchto troch otázok, ktoré sú Achillovou pätou pre prezidenta a ktoré nahrávajú opozícii,“ povedal Francois Miquet-Marty z agentúry Viavoice, ktorá prieskum realizovala.

Prieskum však ukázal aj to, čo aj iné počas uplynulých týždňov, že pokiaľ ide o otázky bezpečnosti má pravica oveľa vyššiu dôveru obyvateľstva.

Sarkozy je pod paľbou opozície aj medzinárodnej kritiky za tvrdý postup proti nelegálnym rómskym imigrantom. Na domácej scéne mu to ale, zdá sa, pomáha.

EurActiv/Reuters