Francúzi po 200 rokoch vyhrali bitku o Waterloo

Zdroj: Wikimedia

Belgicko stiahlo svoj návrh vydať špeciálnu dvojeurovú mincu na pamiatku anglicko-holandsko-nemeckého víťazstva 18. júna 1815 v slávnej bitke pri Waterloo, neďaleko Bruselu.

Slovo Waterloo je odvtedy synonymom porážky aj v prenesených významoch.  

Agentúra Reuters sa odvoláva na nemenovaného pracovníka európskych inštitúcií, podľa ktorého Francúzsko proti belgickému návrhu protestovalo a argumentovalo, že takáto pamätná minca by glorifikovala čas konfliktov a ide proti myšlienke európskej jednoty.  

Francúzsko pritom minulý rok vydalo pamätnú mincu pripomínajúcu 70. výročia vylodenia v Normandii, ktoré bolo kľúčové pre porážku nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne.

Stiahnutie návrhu zo strany Belgicka znamená, že o ňom nemusí hlasovať Rada ministrov.

Každá krajina eurozóny vydáva mince s vlastným dizajnom na zadnej strane. Zároveň však majú právo pri špeciálnych príležitostiach vydávať série pamätných mincí a často tak aj robia.

K motívu takejto mince sa ale musí vyjadriť ako Európska komisia tak aj členské štáty. Dôvodom je, že takéto mince tiež obiehajú v celej eurozóne.

Situácia s belgickou mincou ukazuje, ako môže byť pripomínanie si historických výročí aj v súčasnosti citlivou záležitosťou. Krajiny EÚ napríklad v aktuálne zápasia s dilemou, ako si v časoch napätých vzťahov s Ruskom pripomenúť spoločné víťazstvo z roku 1945.

Belgicko, ktoré samostatnú štátnosť získalo po Napoleonovej smrti, sa pripravuje na oslavy víťazstva v bike pri Waterloo. Udalosť zmenila charakter celého kontinentu a ukončila francúzsku dominanciu.

Slovensko má tiež vlastnú skúsenosť s francúzskymi výhradami pokiaľ ide o svoju pamätnú mincu.

Pri príležitosti 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda iniciovali v roku 2012 slovenské inštitúcie vydanie pamätnej mince. V pripomienkovom konaní v EÚ sa vzniesla námietka, podľa ktorej mali byť z vyobrazenia Cyrila a Metoda odstránené svätožiary a kríže z ich odevov.

Slovenské orgány sa najprv pripomienku rozhodli akceptovať, po vlne kritiky zo strany niektorých politikov a cirkvi ale opäť predložili pôvodný návrh s náboženskými symbolmi, ktorý bol nakoniec realizovaný.