Francúzska krajná pravica sa snaží o lepší imidž

Zdroj: Pierre-Alain Dorange, www.creativecommons.org

Marine Le Pen rovnako vyhlásila, že nezmení svoje rozhodnutie vylúčiť zo strany 21-ročného regionálneho člena rady, ktorý bol odfotografovaný ako hajluje. Urobila tak napriek námietkam vysokých funkcionárov v strane, vrátane svojho otca, bývalého lídra strany Jean-Marie Le Pena.

Podľa prieskumu verejnej mienky, by Le Pen by pokojne mohla kandidovať v budúcoročných voľbách proti nepopulárnemu prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu. Navyše jej pripisujú zásluhu na tom, že zlepšila imidž Národného frontu, od čoho si strana sľubuje, že priláka viacej voličov.

Le Pen pred nedeľným sprievodom oznámila, že sa bude snažiť zaručiť, že ľudia s extrémnymi názormi nepoškodia reputáciu strany.

„V minulosti sme boli obeťami. Stále sme občas obeťami istého počtu provokatérov,“ povedala rádiu RTL. „Priťahujú kamery a dokážu získať istú dávku publicity. Je úplne normálne, že sa chránime pred takýmto typom provokácie.“

Štyridsaťdvaročná Le Pen vyhlásila, že strana vždy motivovala regionálnych organizátorov, aby neonacistov vynechávali, ale nie vždy to vraj bolo ľahké pri sprievode pozostávajúcom z tisícok ľudí. „Uistím sa, aby to tentokrát tak bolo,“ prehlásila.

Strata ilúzií

Odkedy mediálne obľúbená Le Pen, bývalá právnička, prebrala vedenie strany do svojich rúk, podarilo sa jej prilákať mainstreamových francúzskych voličov, ktorých frustruje zvyšujúca sa nezamestnanostť stagnujúce platy, a to, čo Le Pen sama nazvala „inváziou“ imigrantov, poväčšine zo severnej Afriky.

V roku 2002 sa Le Penovej otec dostal do druhého kola prezidentských volieb, na základe dezilúzie voličov z iných tradičných strán. Voľby nakoniec prehral v prospech Jacquesa Chiraca.

Osemdesiatdvaročný Jean-Marie Le Pen uspel minulú stredu so sťažnosťou v prípade obvinenia z popierania zločinov proti ľudskosti počas nemeckej okupácie Francúzska v druhej svetovej vojne. Dovolaním sa voči formálnej chybe v procese sa vyhol hroziacemu trojmesačnému pobytu vo väzení. Prípad bude prejednávaný iným senátom odvolávacieho súdu.

Strana tiež v stredu oznámila, že predala svoje sídlo v parížskom predmestí Saint-Cloud za 10 miliónov euro, aby mohla splatiť svoj dlh, ktorý má z predvolebnej kampane.

Marine Le Pen, ktorá bola časopisom TIME vyhlásená za jedného zo 100 najvplyvnejších ľudí sveta, tvrdí, že prezident Nicolas Sarkozy nespravil dosť pre to, aby znížil počet imigrantov a pochválila nekompromisný postup Anglicka.

Britský premiér David Cammeron tento mesiac vyhlásil, že Británia nemá záujem o masovú imigráciu, okrem iného aj preto, že neochota imigrantov naučiť sa anglický jazyk a začleniť sa, spôsobila v mnohých komunitáchproblémy.

„Pán Cameron vzal veci do svojich rúk a navrhol drastickú redukciu. To isté by malo spraviť aj Francúzsko“ uviedla Le Pen .

Rastúca popularita Národného frontu prinútila Sarkozyho, aby do svojej rétoriky pridal témy kriminality, imigrácie a začleňovania cudzincov, za čo ho otvorene kritizuje francúzska lavica, podľa ktorej preberá agendu krajnej pravice.