Hodnotenie europoslancov: Mission impossible?

Zdroj: Flickr: Members of the European Parliament voting on a resolution during Brussels plenary session, 03 December 2008@European Parliament/Pietro Naj-Oleari

Pozadie

Svetlo sveta už uzrelo niekoľko pokusov vypracovať rebríček europoslancov podľa ich dochádzky a aktivít v Parlamente. EurActiv v decembri informoval o webstránke, ktorú vytvoril rumunský Inštitút pre verejné otázky (IPP). Tá monitorovala aktivity 785 europoslancov súčasného parlamentu, ich históriu hlasovaní a dochádzku. Svoju činnosť ale musela ukončiť kvôli nedostatku zdrojov.

Ďalšou stránkou je EPvote.eu, súkromná stránka, ktorá o sebe tvrdí, že je nezávislá od akejkoľvek politickej skupiny ponúka prehľad histórie hlasovaní podľa krajiny, politickej skupiny a konkrétneho europoslanca. V databáze má ale zatiaľ len 690 textov, o ktorých Parlament hlasoval od mája 2008.

Stránka VoteWatch.eu by mala byť spustená online od 11. mája. Jej cieľom je podľa jednej z jej zakladateliek Sary Hagemann, podať „detailné fakty o tom, čo europoslanci robia a o čom sa rozhoduje na úrovni EÚ“.

Otázky

Minulý týždeň bola stránka www.parlorama.eu nútená prejsť do offline režimu len dva dni po svojej publikácii. Dôvodom boli početné sťažnosti poslancov. Podľa informácií portálu EUdebate.eu bude ale už zajtra, 30. apríla, znovu prístupná a to v troch nových jazykových mutáciách – angličtine, taliančine a španielčine.

Autor Flavien Deltort, bývalý asistent talianskeho europoslanca, sa pokúsil vytvoriť rebríček poslancov Európskeho parlamentu podľa ich účasti na plenárnych schôdzach, stretnutiach výborov a širšej participácii na živote v Európskom parlamente.

Len dva dni po jej spustení minulý týždeň bol Deltort nútený stránku zavrieť, kvôli „obrovskému počtu sťažností“. Niektorí europoslanci sa mu dokonca vyhrážali trestným stíhaním.

Deltort sa snažil svojím počinom dosiahnuť to, čo navrhoval jeho bývalý šéf, taliansky poslanec zo skupiny liberálov Marco Cappato v EP v januári – poskytnúť verejnú analýzu dochádzky europoslancov.   

Deltortova analýza vychádza zo skupiny siedmych verejne prístupných údajov: účasť na plenárnych schôdzach, účasť na stretnutiach výborov, prijaté správy, prijaté stanoviská, prijaté uznesenia, písomné otázky europoslancov a ústne otázky.

  • Kvantitatívna metóda

Táto metóda ale neberie do úvahy ďalšie parlamentné aktivity. Poslanci sa sťažovali najmä na to, že nezohľadňuje časovo náročnú prácu koordinátora politickej skupiny pre určitú problematiku alebo prácu predsedu a podpredsedov výborov.

Iní zdôraznili, že ranking nebral do úvahy ani úlohou tzv. tieňových spravodajcov pri citlivých politických „dossiers“ ani čas strávený vo volebných obvodoch na zahraničných cestách.

Nie všetky dokumenty prijaté v Európskom parlamente majú rovnakú váhu, niektoré z nich vyžadujú koordináciu so zástupcami členských štátov, kdežto iné nie sú časovo náročné, pretože majú len deklaratórnu povahu.

Na tlačovej konferencii v Štrasburgu Deltort priznal, že jeho ranking nie je „vedeckou štúdiou“, keďže niektoré dáta, ktoré by umožnili vyčerpávajúcejšie zhodnotiť aktivity europoslancov chýbajú, resp. nie sú verejne prístupné.

  • Rebríček

V niektorých krajinách priniesol Deltortov rebríček prekvapivé výsledky. Napríklad za Poľsku sa v prvej top 10 umiestnil Maciej Giertych, z euroskeptickej Ligy poľských rodín. Medzi britskými europoslancami sa najvyššie umiestnil euroskeptik Robert Kilroy-Silk, ktorý je autorom 1600 písomných otázok na Európsku komisiu.

Prvé tri priečky za celý Európsky parlament obsadili grécka poslankyňa Marie Panayotopoulos-Cassiotou z EĽS-ED, španielsky poslanec Raül Romeva i Rueda zo skupiny Zelených a portugalský poslanec Paulo Casaca zo skupiny socialistov (PES).

Podľa denníka SME, slovenský národný rebríček vedie Anna Záborská (EĽS-ED, KDH) na celkovom 24. mieste, nasleduje Zita Pleštinská (EĽS-ED, SDKÚ-DS) na 91. priečke. Prvú trojicu uzatvára Irena Belohorská (HZDS) so 120. miestom. Na 484. mieste sa umiestnili Sergej Kozlík (HZDS) a Peter Šťastný (EĽS-ED, SDKÚ). Najnižšie 755. miesto prisúdil rebríček Flaviena Deltorta Monike Flašíkovej-Beňovej (PES, Smer).

Na posledných troch miestach sa umiestnili Umberto Bossi, líder talianskej Ligy Severu (Lega Nord), poľský závodný pretekár Krzysztof Hołowczyc (EĽS-ED) a francúszky komunista Paul Vergès.