Holandská krajná pravica mieri do EP

zdroj: http://danishaffairs.wordpress.com/2008/03/19/geert-wilders/

Obava mnohých mainstreamových politikov, že nízka účasť pomôže extrémistickým stranám dostane konkrétnu podobu v prípade, že sa potvrdia výsledky holandského exit-pollu.

Holandsko a Veľká Britániu boli prvými krajinami, ktoré včera odvolili v najväčších transnárodných voľbách na svete. Väčšina štátov bude europoslancov voliť až v nedeľu. Na Slovensku sa volebné miestnosti otvoria už zajtra, 6. júna.

Exit-poll, ktorý v Holandsku zverejnila tlačová agentúra ANP, prisúdil so ziskom 15 % hlasov a štyrmi kreslami v EP druhé miesto vo voľbách Strane za slobodu (PVV) Geerta Wildersa. Holandsko volí do EP 25 poslancov. V minulom volebnom období strana zástupcu v europarlamente nemala.

PVV postavila svoju kampaň na tom, že chce „dostať späť peniaze z EÚ“ a kategorickom „nie“ Turecku v EÚ.

„Je to fantastické, skvelý deň pre ľudí, ktorí požadujú iné Holandsko a inú Európu“, komentoval odhady Wilders. Vo štvrtok svojim voličom prisľúbil, že Turecko sa členom EÚ určite nestane. „Nie za 10 rokov, nie za milión rokov.“

Mnohí Holanďania majú obavy z imigrácie moslimov, zvyšujúceho sa vplyvu Bruselu na holandské zákony a výšky príspevku do rozpočtu EÚ. Holandskí voliči pred štyrmi rokmi odmietli v referende Ústavnú zmluvu. Podľa prieskumu, ktorý realizoval portál 21minuten.nl je 54 % holandských občanov za prísnejšie reštrikcie pre pracovníkov z iných členských krajín EÚ.

„Holandskí voliči nie sú spokojní so smerovaním Európy“, vyhlásil Rob Boudewijn, odborník na európske otázky z univerzity v Nijenrode.

Hlavné strany holandskej vládnej koalície utrpeli podľa exit-pollu straty v zmysle počtu kresiel v EP. Kresťanskí demokrati premiéra Jana Petra Balkenendeho však stále vedú pred Stranou za slobodu s piatimi kreslami.

Wilders, ktorý sa mimo Holandska stal známy predovšetkým svojim krátkym filmom Fitna, v ktorom útočí na islam ako náboženstvo, ktorému je vlastné násilie, čelí doma obvineniam z podnecovania nenávisti a nedávno mu zakázali cestu do Spojeného kráľovstva.

(EurActiv/Reuters)