Holandská vláda vo Wildersových rukách?

foto: Líder najväčšej holandskej strany, liberál Mark Rutte

Rokovania za začali po tom, čo sa cez víkend predstavitelia dvoch strán budúcej vládnej koalície dohodli na zostavení menšinového kabinetu s podporou extrémisti Geerta Wildersa. Rozhodnutie vytvoriť vládu opierajúcu sa o hlasy strany, ktorej predseda sa otvorene stavia proti islamu a imigrácii, a ktorý prirovnáva Korán k Hitlerovmu „Mein Kampf“, vyvoláva ostrú kritiku nie len v radoch budúcej opozície. S nevôľou sa stretáva maj u kresťanských demokratov – menšieho z členov budúcej vládnej koalície a do určitej miery aj u samotných liberálov.

Podľa ich predsedu a pravdepodobného budúceho premiéra Marka Rutteho boli ale všetky ostatné možnosti vyčerpané. Z neúspechu pri hľadaní alternatívneho vládneho usporiadania pritom obvinil Joba Cohena, predsedu druhej najsilnejšej Strany práce (PvdA). Na stránkach holandského denníka De Telegraaf Cohenovi odkázal, že sa vďaka svojmu konaniu stal „pôrodnou babou menšinového kabinetu“ kedže zablokoval rokovania o možnej koalícii v zložení VVD, Strana práce a CDA a mal výhrady aj k variante, kedy by vedľa seba vo vláde zasadli predstavitelia VVD, Strany práce a Zelenej ľavice.

Strany budúceho menšinového kabinetu majú podľa Rutteho veľa spoločného a priestor pre spoluprácu tu teda existuje. Podobný pohľad majú vraj na všetky zásadné témy, počínajúc rozpočtovými škrtmi a končiacimi bezpečnosťou a migráciou. Napriek tomu, že koaličné rokovania začali až dnešným dňom, budúci vládni partneri sa už predbežne dohodli na nutnosti prikročiť v nasledujúcich rokoch k úsporám v rozsahu 18 mld. eur.

Otázok ohľadom budúceho kabinetu je ale viac ako dosť. V prvom rade je nejasné, ako sa zachovajú kresťanskí demokrati, ktorí majú odpor k riešeniu, ktoré by dalo Wildersovej strane prirovnávajúcej moslimov k nacistom do rúk osud celej vlády. I s podporou extrémistov by koalícia mala v 150 člennom parlamente väčšinu len jedného hlasu. Jeden nespokojný poslanec by tak mohol výrazne otriasť stabilitou celého kabinetu.

Arjne Berkvens, riaditeľ amsterdamskej nadácie Afred Mozer Stichting, ktorá je blízka Strane práce, sa ale pre Deutsche Welle vyjadril, že aj napriek výrazným trecím plochám v podobe protiislamského postoja PPV symbolizovaného ťažením za zákaz nosenia moslimských šatiek, môže byť budúca koalícia paradoxne veľmi stabilná. Samozrejme za predpokladu, že Wilders zo svojho radikalizmu aspoň čiastočne ustúpi.

„Kresťanskí demokrati a liberáli sa zhodnú prakticky na všetkých sociálnych témach – reforme štátu blahobytu alebo privatizáciu zdravotníctva. V politickej rovine tu nestabilita nehrozí“, myslí si Berkvens.

Koaličné rokovania by sa podľa DW mali uzavrieť najneskôr do tretieho augustového týždňa.