Joschka Fischer preruší politickú abstinenciu

Krátka správa

Politicky sa Fischer, najpopopulárnejší politik Schröderovej vlády, odmlčal pred dvoma rokmi. Na nohy ho postavila až kontroverzná volebná kampaň Rolanda Kocha (CDU) v Hesensku. Budúci pondelok vystúpi Fischer vo Wiesbadene na podporu strany Zelených, ktorí by radi v tejto dôležitej spolkovej krajine vytvorili červeno-zelenú koalíciu.

CDU ide v Hesensku do volieb s tézou, že v Nemecku je príliž veľa cudzincov – prisťahovalcov, páchajúcich trestnú činnosť. SPD aj Zelení obviňujú Kocha z oháňania sa rasovou kartou. Kancelárka Angela Merkel podporila Kocha vyhlásením, že mládežnícka zločinnosť je legitímna volebná otázka. 

Nemecký denník Spiegel online podáva obraz toho, ako došlo k zaangažovaniu Fischera do volebnej kampane. Fischer mal zavolať predsedovi strany Bündnis 90/Die Grünen (Zelení) Tarekovi Al-Wazirovi a v priebehu telefonátu sa ho spýtal: "Môžem pre vás niečo urobiť?"

Jeho stranícki súputníci hovoria, že v tomto prípade pôjde skôr o výnimku z jeho „politickej abstinencie“. Podobné vystúpenia politikov, ktorí ukončili svoju aktívnu politickú kariéru, nie sú zriedkavosťou ani v Nemecku. Gerhard Schröder len nedávno podporil v Hamburgu svojich sociálnych demokratov.

Joschka Fischer začal svoju politickú kariéru práve v spolkovej krajine Hesensko ako minister životného prostredia. Ne poste šéfa spolkového ministerstva zahraničnia poporil účasť Nemecka v Kosovskej vojne, napriek tradične pacifistickému postoju strany Zelených. Podporil tiež rozmiestnenie nemeckých vojsk v Afganistane. Od svojho odchodu pôsobil na americkej univerzite Princetone a vydal prvú časť knihy spomienok. Hoci sa do veľkej politiky už vrátiť nemieni, sám sa vyjadril, že svoje názory si nenechá len pre seba. Spoluzakladal najnovší európsky think tank, ktorý sa venuje predovšetkým otázkam zahraničnej politiky EÚ.