Kaczyński odvolal ďalšieho ministra

Lech a Jaroslav Kaczynski

Krátka správa

Poľský premiér Jaroslaw Kaczyński obvinil Kaczmarka z úniku tajných informácií, ktoré znemožnili akciu špeciálnej jednotky v rámci vyšetrovania korupčnej aféry na ministerstve poľnohospodárstva.

Práve na základe podozrenia z korupcie na ministerstve poľnohospodárstva poľský premiér presne pred mesiacom (9. júla) odvolal šéfa tohto ministerstva Andrzeja Leppera.

Jaroslaw Kaczyński povedal: „Dôverovali sme mu, ale zradil našu dôveru. Je to ťažké a nemilé rozhodnutie.“

Janusz Kaczmarek poprel akékoľvek podozrenia a požiadal o zriadenie vyšetrovacieho výboru, ktorý by objasnil celý prípad.

Poľský prezident Lech Kaczyński už medzitým vymenoval nového ministra vnútra, ktorým sa stal bývalý šéf poľského Národného bezpečnostného úradu Wladyslaw Stasiak. Prezident na adresu nového ministra vyhlásil: „Myslím si, že bude najlepším ministrom vnútra od roku 1989. Myslím, že tentokrát som neurobil chybu.“

Jeho slová zdôrazňuje fakt, že odvolaný Janusz Kaczmarek na tomto poste pôsobil len od februára tohto roku, keď nahradil Ludwika Dorna, ktorý rezignoval kvôli nezhodám so šéfom poľskej vlády.

Poľsko sa od odvolania Andrzeja Leppera nachádza vo vládnej kríze. Koaličná strana Sebaobrana, ktorej šéfom je práve Andrzej Lepper, oznámila túto nedeľu svoj definitívny odchod z vlády.

Odvolanie Kaczmarka je len ďalším klinom do rakvy Kaczyńského vlády. Sám Kaczyński vyslovil prianie, aby sa predčasné parlamentné voľby konali vzhľadom na súčasnú situáciu v krajine čo možno najrýchlejšie. Súčasná dvojkoalícia, zložená z Kaczyńského strany Právo a spravodlivosť a Ligy poľských rodín, totiž nemá potrebnú väčšinu v parlamente.

Poľský premiér, ani poľský prezident však zatiaľ nepodnikli žiadne konkrétne kroky na vyhlásenie volieb. Odborníci na poľskú politickú scénu ich ani tak skoro neočakávajú a predpokladajú skôr „naťahovanie“ súčasnej politickej situácie.