KDS-OKS sa spojilo s Libertas

V Bratislave dnes Vladimír Palko a Declan Ganley podpísali prehlásenie o spolupráci. V praxi takáto dohoda znamená, že Libertas ako paneurópske zoskupenie oficiálne podporí kandidátov koalície KDS-OKS pri voľbách do Európskeho parlamentu na Slovensku. Hoci si KDS-OKS ponechali vlastnú značku, v prípade úspechu by v EP zasadli v rovnakej skupine. 

Tou by mala byť Libertas zložená zo svojich kandidátov z členských krajín. Musí však splniť podmienku mať 25 europoslancov z minimálne 7 členských krajín. V prípade, že by sa jej tieto počty nepodarilo naplniť, ochotu prijať europoslancov za Libertas prejavili niektorí z novoformujúcej sa skupiny, ktorej zakladateľmi sú britská Konzervatívna strana (odchádza z Európskej ľudovej strany, EPP), poľská strana Právo a spravodlivosť a česká ODS (tiež opúšťa EPP). S Libertas ich spája predovšetkým postoj k Lisabonskej zmluve.

"Aliancia Libertas a koalície KDS-OKS sa zrodila zo zdieľaných hodnôt slobody, demokracie slobodného trhu, národnej suverenity a spolupráce európskych štátov v Európskej únii", uvádza centrálna stránka Libertas.eu, ktorá sa hrdí tým, že je najnavštevovanejšou webovou stránkou politickej strany na svete. 

„Naše partnerstvo s KDS-OKS je postavené na silných ideologických väzbách, rešpektovaní ľudských práv a demokracie", uvádza v stanovisku biznismen Ganley, ktorý sám kandiduje na europoslanca v Írsku. "Veríme v EÚ, ktorá pracuje pre ľudí a krajiny Európy a podporuje kandidátov so skúsenosťami, o ktorých máme istotu, že dajú EÚ zmenu ktorú potrebuje." 

Bývalý predseda KDH a bývalý premiér Ján Čarnogurský je podľa informácii na stránke Ganleyho poradcom pre predvolebnú kampaň na Slovensku. Nedávno vystúpil s prejavom na podujatí Libertas v Ríme.  

  • Kritika Figeľa

Ganley využil už svoju druhú cestu na Slovensko na útok na hlavných politických rivalov KDS – Kresťansko-demokratické hnutie, resp. na jeho budúceho predsedu, eurokomisára Jána Figeľa. Obvinil ho, že plagáty s jeho podobizňou a logom KDH, na ktorých praje k dňu matiek, sú porušením pravidiel Európskej komisie. 

Podozrieva ho, že aktivity ktoré smerujú k podpore KDH vo voľbách môžu byť platené z prostriedkov Európskej komisie. „Ako viete, že nepriletel z Bruselu za peniaze komisie len kvôli foteniu na plagáty?“

Ganley sám čelil kritike, keď Liberats v Írsku nedokázala uspokojivo vysvetliť, ako financovala kampaň proti Lisabonskej zmluve pred referendom. 

Kritizoval však už samotnú angažovanosť Figeľa v domácej politike. Ako člen EK "technicky nie je slovenským politikom", tvrdí šéf Libertas.

Vnútorné pravidlá Komisie explicitne uvádzajú, že komisári "môžu byť aktívnymi členmi politickej strany", za predpokladu že to neovplyvňuje ich dostupnosť pre výkon funkcie v Komisii. Eurokomisári sú však povinní informovať predsedu Komisie o svojich plánoch zúčastniť sa predvolebnej kampane a o úlohe, ktorú v nej chcú zastávať. "Predseda sa po zvážení špecifických okolností prípadu rozhodne, či je účasť dotyčného v kampani kompatibilná s vykonávaním povinností eurokomisára", uvádza sa v pravidlách. 

Stiahnuť na dobu kampane z Komisie sa musia tí komisári, ktorí kandidujú v národných či európskych voľbách, ak chcú viesť aktívnu kampaň. V eurovoľbách kandidujú napríklad Viviane Reding (informačná spoločnosť) z Luxemburska, Louis Michel (rozvojová pomoc) z Belgicka a Danuta Hübner (regionálny rozvoj) z Poľska.

  • Proti Lisabonu a daňovej harmonizácii

Vladimír Palko Ganelyho kritiku nekomentoval. Obmedzil sa na vyjadrenie, že "na západe vidia niektoré veci ostrejšie". Zopakoval ale svoje výhrady voči Lisabonskej zmluve. „Európu nie je možné zošnurovať pomocou Lisabonskej zmluvy, ako krásnu dámu do korzetu. Hrozilo by jej, že prestane dýchať a skolabuje“, pomohol si personifikáciou Palko. 

„Cieľom Libertas i KDS–OKS je zachovať právo členských krajín rozhodovať o daniach. Preto Libertas podporuje na Slovensku Vladimíra Palka a koalíciu KDS – OKS“, konštatoval Ganley.