Kohla pochovali s európskymi poctami

Pietny obrad Helmuta Kohla v Európskom parlamente v Štrasburgu. FOTO: EC

V Európskom parlamente vo francúzskom Štrasburgu sa súčasní i bývalí politickí lídri rozlúčili so zosnulým bývalým nemeckým kancelárom Helmutom Kohlom. Ten po dlhodobých zdravotných problémoch skonal 16. júna vo veku 87 rokov.

Išlo o prvú rozlúčku s národným lídrom na európskej úrovni.

Európsky parlament v Štrasburgu. FOTO: EC

Sen o spolupráci vo svete

Nemecká kancelárka Angela Merkelová. FOTO: TASR/AP

„Tohto muža som miloval,“ povedal počas príhovoru Bill Clinton, ktorý bol prezidentom USA v rokoch 1993-2001. „Chcel vytvoriť svet, ktorému nebude nikto dominovať. Svet, v ktorom pred konfliktom stojí spolupráca, v ktorom rôznorodé skupiny dospejú k lepšiemu rozhodnutiu ako diktátori,“ vysvetlil Kohlov dobrý priateľ a politický súpútnik Clinton.

S prejavom vystúpil aj bývalý americký prezident Bill Clinton. FOTO: EC

Na smútočnom obrade vystúpili s prejavmim okrem Clintona aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká spolková kancleárka Angela Merkelová, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker i bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev.

Na pietnom podujatí v Štrasburgu sa zúčastnil aj bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster.

Smútočné prejavy svetových lídrov v Štrasburgu uzavrela svojím príhovorom kancelárka Merkelová. „Vážený kancelár Helmut Kohl, na tom, že tu stojím máte rozhodujúci podiel. Ďakujem za príležitosti, ktoré ste mi dali,“ poďakovala sa súčasná spolková kancelárka svojmu predchodcovi.

Symbol nemecko-francúzskeho vyrovnania

truhla rakva bývalý nemecký kancelár Helmut Kohl

Po zádušnej omši v nemeckom meste Speyer. FOTO: TASR/AP

Po rozlúčke previezli pozostatky zo Štrasburgu do nemeckého Speyeru, kde sa uskutočnila zádušná omša. Po rozlúčke s vojenskými poctami, Kohla pochovali na miestnom cintoríne v Speyeri.

Helmut Kohl a Angela Merkelová v Bundestagu v roku 1992. FOTO: EC

Kohl viedol Nemecko počas procesu opätovného zjednotenia v roku 1990 po páde Berlínskeho múru. Kancelárom bol v rokoch 1982-1998, najskôr v Západnom Nemecku a potom v zjednotenej krajine. Kohl bol najdlhšie pôsobiacim nemeckým kancelárom od čias Otta von Bismarcka.

Helmut Kohl je považovaný za kľúčovú osobnosť európskej integrácie v povojnovom období.