KohoVolit.eu v eurovoľbách?

Zdoj: Júbilo Haku/ Flickr

Česko-slovenský projekt prináša pred eurovoľbami ďalší z online nástrojov pre orientáciu voličov. Kalkulačka slovenskému voličovi umožňuje hlasovať o rovnakých otázkach, aké sa počas uplynulého volebného obdobia (2004-2009) premleli v Európskom parlamente. 

Autori testu s výstižným názvom KohoVotit.eu vybrali podľa vlastného uváženia najrelevantnejšie hlasovania z rôznych oblastí – inštitucionálna podoba EÚ, ekonomika, život v EÚ, zahraničná politika, životné prostredie či zdravie ľudí. Pre spresnenie výsledku je k dispozícii niekoľko bonusových otázok.

Po vyplení testu – resp. ľubovoleného počtu jeho otázok – vám stránka vygereuje zhodu so slovenskými politickými stranami vyjadrenú v percentách. Kliknutím na stranu vidíte, ako jej o konkrétnej otázke hlasovali. Kalkulačka prezradí aj percentuálnu zhodu s každým zo 14 súčasných poslancov EP za Slovensko. Dvanásť z nich, s výnimkou Miloša Koterca zo SMERu a Árpáda Duku-Zólyomiho z SMK – kandiduje aj v týchto voľbách. 

Druhou možnosťou, ktorú stránka KohoVolit.eu ponúka, je tzv. názorová kalkulačka. Tá umožnňuje porovnať vaše názory na jednotlivé otázky s postojom slovenských politických strán kandidujúcich v týchto eurovoľbách, bohužiaľ ale len s tými, ktoré s autormi spolupracovali – Strana zelených, SDKÚ-DS, Agrárna strana vidieka, SDĽ a Sloboda a solidarita. Pri vzniku názorovej kalkulačky spolupracovali autori s celoeurópskym projektom VoteMatch.eu 2009. 

Portál ponúka aj rebríček aktivity poslancov vo volebnom období 2004-2009, meranej počtom hlasovaní, otázok, návrhov uznesení, správami, stanoviskami, či vystúpeniami. Podobný ranking priniesla nedávno aj stránka VoteWatch.eu

Okrem Európskeho parlamentu projekt KohoVolit.eu monitoruje aj Národnú radu SR a obe komory českého parlamentu.