Krajná pravica v Rakúsku na vzostupe

Rakúšania pôjdu opät k volebným urnám pravdepodobne už na konci septembra. Veľká vládna koalícia sociálnych demokratov (SPÖ) a ľudovcov (ÖVP), ktorú viedol kancelár Alfred Gusenbauer sa rozpadla po 18 mesiacoch. Kameňom úrazu sa stala kontroverzná reforma zdravotníctva, rozpory sa ale objavili aj inde a skôr, napríklad v otázke, či je treba o európskych zmluvách hlasovať v referende.

Alfred Gusenbauer a jeho nástupca v kresle šéfa sociálnych demokratov Werner Faymann zaslali do Kronen Zeitung, veľmi populárnych vyslovene anti-európskych bulvárnych novín, otvorený list, ktorý obhajovali postoj, podľa ktorého by Rakúsko malo o všetkých budúcich európskych zmluvách, hlasovať v referende. Týkať by sa to malo aj Lisabonskej zmluvy, ak by v nej došlo k zásadnejším zmenám. Ľudovci to považovali za jasné narušenie pro-integračného konsenzu v koalícii.

Prieskumy verejnej mienky dnes naznačujú, že v predčasných voľbách by mohli krajne pravicoví Slobodní (FPÖ) pod vedením Hanza-Christiana Stracheho počítať až s 20 % voličských hlasov. Predstavuje to asi dvojnásobok oproti prieskumom zpred dvoch rokov. Strana Slobodných je známa svojou silne anti-imigračnou a anti-európskou rétorikou. Keď sa takmer pred desiatimi rokmi pod vedením bývalého lídra, korutánskeho hajtmana Jörga Heidera dostali Slobodní do vlády Wolfganga Schüssela, Európa zostala v nemom úžase a Rakúsko sa dostalo do medzinárodnej izolácie.

Po tom, čo Heider odišiel z FPÖ založil vlastnú stranu pod názvom Spolok pre budúcnosť Rakúska (BZÖ). Tejto strane pripisujú prieskumy 7 % a pošepkáva sa, že korutánsky hajtman uvažuje o tom, že by stál na vrchu jej kandidiátky.

Kým Heider podľa analytika Petra Filzmeiera, ktorého cituje Financial Times, priťahuje straších voličov pociťujúcich nostalgiu za minulosťou, H.C Strache oslovuje mužov okolo 30 s extrémne pravicovými náhľadmi. Ako mladý mal sám Strache blízko k neonacistickým skupinám.  

Skeptický až nepriateľský postoj voči EÚ sa stal prítomnou črtou rakúskej politickej scény. Z nedávneho Eurobarometra vyplynulo, že pozitívne vníma EÚ len 28 % ľudí. Analytici to pripisujú faktu, že politici nie sú schopní vysvetliť ľudom, v čom spočívajú prínosy členstva v EÚ a východného rozšírenia, z ktorého Rakúsko obchodne výrazne profitovalo.

Ak by Slobodní získali vísledok podobný k tomu zpred deviatich rokov, sociálni demokrati a ľudovci by si museli vybrať: buď spojenectvo s FPÖ alebo ďalšia veľká koalícia. Strane Zelených pripisujú prieskumy 15 %.