Kukan: Úspech v eurovoľbách by opozíciu povzbudil

Zástupcovia najsilnejšej koaličnej (SMER-SD) a opozičnej strany (SDKÚ-DS) na sa vzácne zhodli, že médiá v pokrývaní tém týkajúcich sa Európskeho parlamentu zlyhávajú.

Na jednu z tém diskusie – aký význam pripisujú politické strany európskym voľbám Eduard Kukan napríklad vysvetľuje, že pre SDKÚ-DS by bol úspech v eurovoľbách veľkým povzbudením: „Ste premýšľaví ľudia. Pre opozičnú stranu, keby dosiahla v eurovoľbách úspech, tak to ohromne všetkých povzbudí.“

Líder kandidátky SDKÚ popisuje náročnosť predvolebnej kampane na východe SR, čo spôsobuje najmä tradičná východniarska pohostinnosť, „ktorá naozaj robí veľmi ťažkým to, aby ste si zachovali zdravú hlavu“.

Monika Flašíková Beňová zase považuje za kľúčové zapojiť do predvolebnej kampane do eurovolieb lídrov politických strán, ktorí vedú rebríčky popularity u voličov.

Eduard Kukan v reakcii na otázku z pléna hovorí o politike EÚ voči Ruskej federácii: „Veľkí hráči ako Nemci, Francúzi – tí boli takí mäkkí pri rokovaniach s Rusmi, že my malí členovia sme to považovali za nehoráznosť. Taliani… Berlusconi keď bol predseda a vrátil sa z Ríma, no to sme mu nadávali asi dve hodiny“.

Diskutujúci v záverečných slovách hovoria aj o tom, aké budú najväčšie výzvy pre úniu na nasledujúce päťročné obdobie.