Kurz nevylučuje obnovenie koalície s krajne pravicovými slobodnými

Bývalý rakúsky kancelár Sebastian Kurz. [EPA/Christian Bruna]

Líder konzervatívnej ÖVP Sebastian Kurz nevylúčil obnovu koalície s krajne pravicovou FPÖ po jesenných predčasných voľbách. Podmienkou je zisk ministerstva vnútra.

Na konci septembra si Rakúsko bude voliť nový parlament. Na premiérsku stoličku sa pravdepodobne vráti Sebastian Kurz, ktorý z postu odišiel v máji po prevalení nahrávky, na ktorej bývalý predseda slobodných (FPÖ) Strache vyjednáva o ilegálnom financovaní strany s údajnou neterou ruského oligarchu.

Kurz v rozhovore s televíziou ORF koalíciu podmienil právom ÖVP na ministerstvo vnútra, ktorému v minulom Kurzovom kabinete šéfoval Herbert Kickl z FPÖ. Kickla Kurz označil ako človeka, ktorého vo svojej vláde nechce.

„Ako minister vnútra sa (Kickl, pozn. red) svojím správaním diskvalifikoval vo viacerých oblastiach,“ poznamenal Kurz. Koalíciu so slobodnými však nevylúčil.

Bývalý minister vnútra Kickl bol v čase nahrávky generálnym tajomníkom strany. Po prevalení škandálu z pozície ministra odmietol odstúpiť. Odvolať ho musel až Kurz.

Kľúčové bude ministerstvo vnútra

Herbert Kickl je u konzervatívcov výbušnou témou. Proti Kicklovi sa postavil aj Kurzov minister kultúry Gernot Blümel, za čo si vyslúžil kritiku od slobodných.

„Herbert Kickl bol famóznym ministrom, rovnako ako všetci ministri z FPÖ,“ vyhlásil Harald Vilimsky, ktorý Kickla nahradil na pozícii generálneho tajomníka strany pre rakúske periodikum Kurier.

Ministerstvo vnútra sa môže stať kľúčovým bodom povolebných vyjednávaní. Pre slobodných je vnútro strategickým rezortom, z ktorého môžu najlepšie implementovať svoju migračnú a bezpečnostnú politiku.

Kurzovi konzervatívci zase k sformovaniu vlády budú s najväčšou pravdepodobnosťou potrebovať koaličného partnera, hoci v prieskumoch verejnej mienky vedú o zhruba 15 percent pred sociálno-demokratickou SPÖ.

Lídrom kandidátky slobodných do septembrových volieb je Norbert Hofer, neúspešný kandidát na prezidenta z roku 2016.

Strache po škandále v májových voľbách kandidoval na post europoslanca, ktorý sa mu napokon podarilo získať. Mandát však nakoniec neprevzal s tvrdením, že pokračovaním politickej kariéry chce pokračovať až keď sa vyjasní pozadie videa z Ibizy.

Nemal by tak figurovať ani na kandidátke slobodných v parlamentných voľbách. Údajne sa s ním počíta ako s kandidátom na primátora Viedne v budúcoročných komunálnych voľbách.