Lajčák: Všeobecný súd EÚ rozhodne o Procházkovej kandidatúre ešte tento mesiac

Radoslav Procházka

Radoslav Procházka, zdroj: TASR

O tom, či sa Radoslav Procházka stane sudcom Všeobecného súdu EÚ, sa rozhodne v priebehu novembra. Po dnešnom zasadnutí vlády SR to uviedol minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Sulíkov list

Lajčák tiež reagoval na fakt, že luxemburský súd otvoril tzv. kontradiktórne konanie k listu predsedu strany SaS Richarda Sulíka, ktorý upozornil na nevhodnosť najnovšieho kandidáta Slovenska na tento súdny post. Slovensko musí v tejto súvislosti podľa ministra odpovedať na dodatočné otázky.

“Nezastupujem rezort, ktorý je súčasťou tohto, čiže, treba sa pýtať Súdnej rady, ministerstva spravodlivosti. Ale to, čo môžem povedať, je, že je to štandardný postup,” odpovedal Lajčák na otázku, čo kontradiktórne konanie znamená pre Slovensko. “To znamená, ak sú nejaké dodatočné otázky, ktoré sú, tak súd požiadal o zaslanie odpovedí na tieto otázky,” vysvetlil.

Predseda SaS v liste upozornil Súdny dvor EÚ na nízky morálny kredit Procházku a na netransparentné financovanie jeho dvoch politických kampaní, prezidentskej a parlamentnej.

Chýba už len slovenský sudca

Procházka v pondelok (31.10.) oznámil, že sa k tomuto dňu vzdáva mandátu poslanca Národnej rady SR a členstva v strane #Sieť. Nebude teda čakať na výsledok výberu v Luxemburgu, mieni sa v plnom rozsahu vrátiť k právnej praxi.

Procházka je už druhým kandidátom Slovenska na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ, ktorý je prvou inštanciou Súdneho dvora EÚ. Pred ním neuspela kandidátka Mária Patakyová pre nedostatočnú znalosť francúzskeho jazyka.

Súdna rada zvolila Procházku za ďalšieho kandidáta 19. septembra. Vláda kandidatúru odsúhlasila 28. septembra. Slovensko je posledná krajina, ktorá ešte nemá obsadený post novovytvoreného dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ.