Le Pen vedie kandidátku do EP

Le Pen oznámil svoju kandidatúru v nedeľu, 8. februára, v Marseilles. Stáť bude na čele kandidátky Národného frontu za región juhovýchodného Francúzska. Zároveň sa tiež plánuje uchádzať o priazeň voličov v regionálnych voľbách v roku 2010. „Je rozumné myslieť si, že toto budú moje posledné voľby“, povedal Le Pen.

Napriek niekoľkým volebným porážkam z minulosti, si Le Pen myslí, že Národný front v júnových voľbách uspeje. Hospodárska recesia podľa neho povzbudí ľudí, aby podporili extrémne strany.

„Budeme mať výsledky, ktoré prekvapia mnohých“, povedal dlhoročný líder krajnej pravice. „V európskych voľbách sme vždy mali od 10 do 11 %. Budeme sa pohybovať niekde na tejto úrovni alebo vyššie, berúc do úvahy krízu a jej dopad na verejnú mienku“, povedal podľa agentúry AFP.

Le Pen šokoval Francúzsko aj celý svet, keď sa na vlne odporu voči laxnej imigračnej politike prebojoval do druhého kola prezidentských volieb v roku 2002. V prezidentských voľbách v roku 2007 skončil až štvrtý. Jeho strana utrpela veľkú porážku aj v parlamentných voľbách, keď nezískala v parlamente ani jedno kreslo.

Národný Front sa odvtedy borí s finančnými problémami a nevie sa dohodnúť na svojom budúcom vedení. Le Pen v septembri povedal, že odstúpi z postu šéfa strany a navrhol svoju dcéru Marine ako svoju nástupkyňu. Táto nominácia ale spôsobila v strane rozpory.

Strana usporiada veľký európsky konvent so všetkými kandidátmi v eurovoľbách v marci v meste Atrras. Ústrednou témou konventu by mal byť „návrat národov“. Národný front stojí v čele skupiny európskych, krajne pravicových strán, ktoré chcú po rozpade skupiny Identita, tradícia a suverenita v Európskom parlamente založiť novú celoeurópsku stranu. Jej členom by mala byť ak belgická strana Vlaam Belang a rakúska FPÖ pod vedením Heinz-Christiana Stracheho.