Lech Walesa rečnil pre Libertas

„Declan Ganley a Libertas majú potenciál na to, aby zmenili Európu k lepšiemu“, povedal na stretnutí asi tisícky sympatizantov Libertas v Ríme (1. 5.) niekdajší líder legendárneho odborového hnutia Solidarita v Poľsku Lech Walesa. 

Bývalý poľský prezident vyzval voličov, aby „si všimli odkaz, ktorý prináša Libertas“ a vrátili občana do stredu európskeho projektu.

Walesov prejav vyvolal v poľských médiách horúčkovitú diskusiu, keďže Walesa len deň predtým vystúpil na kongrese EPP (Európskej ľudovej strany) vo Varšave.

Exprezident neskôr pre médiá vysvetlil, že nepodporuje Liebertas a do Ríma išiel rozprávať o „nových riešeniach, ktoré by mohli najlepšie poslúžiť Európe“. Poľskému rádiu tiež prezradil, že mu za vystúpenie slušne zaplatili.

Walesa tvrdí, že pokiaľ ide o európske voľby je v prvom rade lojálny k vládnucej poľskej strane – Občianskej platforme (PO, člen EPP), bol by ale rád, ak by sa do Európskeho parlamentu dostali aj nejakí kandidáti Libertas. „Je lepšie ak sa radikáli riadia určitými pravidlami,“ povedal.

Keď vysvetľoval, prečo sa mu zdalo vhodné vystúpiť na oboch zhromaždeniach, vyhlásil, že je „pripravený ísť kamkoľvek, kde ľudia hovoria o Európe“. „Nebudem počúvať nikoho, kto mi hovorí kam mám ísť a čo mám povedať“.

Walesov syn Jaroslaw (33), poslanec poľského parlamentu za PO je na kandidátnej listine tejto strany do eurovolieb za Gdaňsk.

Vodca prvách nezávidslých odborov v bývalom sovietskom zväze nedávno horzil odchodom z Poľska a vrátením Nobelovej ceny za mier. Reagoval tak na druhú knihu, ktorá ho obviňuje, že v mladosti pracoval pre komunistickú tajnú službu.

Na podujatí vystúpil s prejavom aj niekdajší predseda vlády a predseda KDH Ján Čarnogurský, ktorý podľa portálu EUObserver v svojom príspevku robil paralelu medzi EÚ a komunizmom, "ktorý sa snažil nahradiť suverenitu a kultúru národov".

  • Libertas chce získať 100 kresiel

Na podujatí v Ríme sa potvrdilo, že Libertas postaví svojich kandidátov v 23 krajinách EÚ. Na Slovensku pokus o registráciu nebol úspešný. Libertas ale tvrdí, že majú v mailingliste strany „milióny mien“ a „najnavštevovanejšiu web stránku politickej strany v Európe“. Ganley novinárov informoval, že Libertas vo voľbách postaví v celej EÚ viac ako 200 kandidátov. Ich hlavnou agendou je odmietnutie Lisabonskej zmluvy

Podľa ich odhadov, ak by sa voličská účasť zvýšila v intervale od 8 do 15 %, Libertas mohla získať v novom 736 člennom parlamente až 100 kresiel. „Establišment sa Libertas desí“, vyhlásil írsky biznismen.