Libertas prehralo, mandát nemá ani Ganley

Je pravedpodobné, že hnutie Libertas, ktoré pre voľbami tvrdilo, že môže mať v novom Európskom parlamente až 100 kresiel, bude mať v EP len jediného zástupcu. Bude ním francúzsky europoslanec Philippe de Villier.

Villiersovo Hnutie za Francúszko (Mouvement pour la France), ktoré spojilo svoje sily s Libertas, tiež utrpelo v týchto voľbách straty a znížilo počet svojich zástupcov z troch na jedného.

Sám Ganley veľmi tesne nezískal mandát v severozápadnom Írsku, kde kandidoval. Neskôr sa dožadoval prepočítania hlasov v niektorých okrskoch. Dnes ráno ich preto budú prepočítavať, neočakáva sa ale, že by to prinieslo iný výsledok.

Pre Libertas bola volebná noc sklamaním, keďže nezískali mandáty v Lotyšsku, Poľsku či Českej republike, kde mali strany spojené s Libertas relatívne dobrú šancu.

V Nemecku, ktoré bolo podľa Ganleyho pre Libertas primárnym cieľom sa ich partnerskej strane AUF (Strana práce, životného prostredia a rodiny) nepodarilo nezískať ani 3 % hlasov.

Ganley vyhlásil, že ak neuspeje vo voľbách do Európskeho parlamentu, nebude viesť ďalšiu kampaň proti Lisabonskej zmluve pred druhým referendom v Írsku.