Líder eurosocialistov nabáda grécku ľavicu na spoluprácu

Zdroj: EurActiv.gr

Panhelénske socialistické hnutie PASOK „sa musí zmeniť“, uviedol na seminári v Bruseli rakúsky europoslanec Swoboda. Zdôraznil pritom, že Syriza nie je „skupina nezodpovedných ľudí“.

Syriza, čiže Koalícia radikálnej ľavice, sa po voľbách v júni 2012 stala druhou najväčšou stranou v Grécku a hlavnou silou opozície. Stredopravá Nová demokracia (ND) vedená premiérom Antonisom Samarasom vyhrala s výsledkom 29,66 % hlasov, nasledovala Syriza s 26,89 %. PASOK skončil tretí s iba 12,89 %.

Syriza tak otriasla gréckym rozložením politických síl, ktorému tradične dominovala Nová demokracia a PASOK.

Syriza združuje v koalícii 13 politických skupín a nezávislých politikov, vrátane sociálnych demokratov, zelených ľavicových skupín, ako aj maoistov, trockistov, a  európskych komunistických organizácií. Ich líder v parlamente je Alexis Tsipras, predseda najväčšej zo zdužených strán Synaspismós.   

Swoboda vo svojich vyjadreniach zdôraznil, že PASOK by sa mal zamerať na sociálne témy a naznačil, že strana stratila svoj ohlas u voličov a kontakt so spoločnosťou.

Pre vytvorenie jednotnej ľavicovej strany Swoboda odporúča PASOKu spojiť sa s Demokratickou ľavicou Fotisa Kouvelisa ako menším koaličným parterom, ktorý vo voľbách dosiahol 6,25 % hlasov, a s ďalšími „rozumnými“ ľuďmi v Syrize. 

„Rád by som s vami hovoril otvorene. Chcel by som, aby PASOK našiel spôsob ako so Syrizou komunikovať a ako z nej prilákať skutočne rozumných ľudí. V tejto strane sú ľudia s hlboko zakorenenými ľavicovými názormi, no s konštruktívnym a serióznym prístupom,“ povedal Swoboda.

„Myslím si, že budúca ľavica sa musí skladať z PASOKu, Demokratickej ľavice a Syrizy,“ uviedol Swoboda. Jeho víziou pre Grécko je „hnutie“, ktoré by prilákalo „množstvo ľudí, ktorých nateraz pripravili o ich sociálne práva“.