Maďarsko vyzýva podpredsedu Komisie, aby odstúpil

Timmermans

Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans, zdroj: TASR

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó dnes vyhlásil, že podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans by mal odstúpiť. Dôvodom má byť Timmermansovo vyjadrenie pre nemecký týždenník Die Zeit, v ktorom obvinil predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána a jeho kabinet z antisemitizmu.

O sporoch niet pochýb, ale…

Podľa agentúry MTI Timmermans v rozhovore pre Die Zeit plne súhlasil s tvrdením, že Orbán sa prejavil ako antisemita, keď 26. apríla počas vystúpenia v Európskom parlamente označil amerického miliardára Georgea Sorosa za finančného podvodníka.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/eurokomisia-vs-madarsko-lex-ceu-azyl-zavadzajuca-konzultacia/

„Niet pochýb, že vláda Maďarska má vážne spory s Georgeom Sorosom, a niet ani pochýb o tom, že si Soros želá pád našej vlády,” povedal Szijjártó. Tieto spory však podľa neho nemajú nič spoločné s miliardárovým pôvodom či vierovyznaním.

Szijjártó: Chránime Európu viac než ostatní

Maďarský minister je presvedčený, že Timmermans by chcel zaplaviť Európsku úniu ilegálnymi migrantmi, čo predstavuje hrozbu pre Európu i pre Maďarsko.

„Tak, ako sme v uplynulých rokoch vyvinuli mimoriadne úsilie na ochranu hraníc EÚ, urobili sme viac než ostatní na ochranu Európy, a v rámci nej aj pre ochranu židovských spoločenstiev,” zdôraznil Szijjártó.

Timmermans pri príležitosti vystúpenia Orbána v europarlamente detailne vyvracal tvrdenia, ktoré v dotazníku „Zastavme Brusel!” uvádza maďarský kabinet. EK označila otázky predložené na „konzultáciu” maďarským občanom za zavádzajúce.

Na vyjadrenie maďarského premiéra o tom, že Soros je podvodník, však vtedy podpredseda komisie bezprostredne nereagoval.