Miliband si pod sebou napílil konár

Ľudia z okruhu Gordona Browna, britského premiéra, obvinili včera (30.7.) ministra zahraničia, Davida Milibanda, z oslabovania autority predsedu vlády. Všetko sa odvíja od ministrovho článku v denníku Guardian, kde načrtol víziu politiky Labouristickej strany v budúcnosti. Ako „dôkazy“ uviedli Brownovi ľudia niekoľko skutočností:

  • Miliband Browna vopred neinformoval o zámere napísať komentár pre Guardian ,
  • súčasný premiér nie je v článku vyslovene spomenutý ako líder,
  • počas včerajšej tlačovej konferencie s Francom Frattinim musel Miliband čeliť aj osobným otázkam novinárov, odmietol však jednoznačne odpovedať na dve z nich – či uvažuje o kandidatúre na lídra strany a či považuje Browna za jediného možného čelného predstaviteľa labouristov.
  • Miliband má údajne ambíciu stať sa ďalším lídrom a takýmto spôsobom „testuje vody,“ dodáva George Mudie, bývalý ministrov spojenec a terajší Brownov prívrženec.

O osude Milibanda a jeho zotrvaní v ministerskom kresle sa rozhodne pravdepodobne v nasledujúcich hodinách alebo dňoch. Brownovi ľudia mu dali ultimátum na verejné vyjadrenie lojality premiérovi do dnešného (31.7.) poobedia, kedy bude v štúdiu nahrávať interview pre kanál BBC Radio 2. Milibandov článok a jeho ďalší osud však môžu spôsobiť vrásky na čele premiéra, ktorý plánoval na jeseň niektoré personálne zmeny v kabinete a o súčasnom šéfovi diplomacie sa povrávalo ako o možnom šéfovi štátnej kasy, uvádza Guardian.

David Miliband vo svojom článku písal o kríze, ktorou v súčasnosti prechádza Labouristická strana. Porovnal ju s rokom 1959, kedy zaznamenali konzervatívci jasné víťazstvo najmä pre fatalistické presvedčenie ľavice o volebnej porážke. Odkázal na vtedy vydaný pamflet „Musia Labouristi prehrať?“ a v jeho duchu načrtol svoje presvedčenie, že aj v nasledujúcom volebnom období môžu toryovci zostať v opozícii. Ako píše v spomenutom článku minister, ľavica „vyhrala troje voľby ponúknutím skutočnej zmeny nielen politiky, ale aj [zmeny] spôsobu jej vytvárania.” Dodáva: “Musíme tak opäť učiniť.” V texte tiež poukázal na lídra konzervatívcov, Davida Camerona, ktorého označil za príliš konzervatívneho politika bez vízie a bez vôle meniť čokoľvek verejné a politické.