Na Slovensku sa zvolebnieva

Predvolebná kampaň je výrazne intenzívnejšia ako pred piatimi rokmi, kedy Slovensko volilo svojich prvých 14 europoslancov.

Do EP dnes kandidiuje 17 politických strán. Dokopy sa o post poslanca EP uchádza 185 ľudí. Miest je však len 13.

  • Zaostrané na účasť

Optimistické odhady účasti sa pohybujú na úrovni 25 %. Takúto účasť predpodkladá aj Peter Šťastný, dvojka na kandidátke SDKÚ-DS.  Pri dobrej volebnej účasti by strana podľa neho mohla získať tri až štyri poslanecké kreslá z celkového počtu 13 mandátov.

Za základný cieľ v kampani označil dosiahnutie čo najvyššej volebnej účasti aj líder kandidátkyĽS-HZDS Sergej Kozlík, poprel tak, že by strana – ako bolo medializové – mala záujem na nízkej volebnej účasti.

K zvyšovaniu účasti voličov chce pridať ruku k dielu aj Ministerstvo zahraničných vecí. Na hodnotiacej konferencii k zahraničnej politike SR misnitra k tomu vyzval aj premiér Robert Fico. Minister Miroslav Lajčák vníma nízku účasť voličov negatívne, keďže, ako dodal, EP je jedným z kľúčových prvkov európskej politickej architektúry. Kritizoval „zvyčajne lacné a bulvárne“ správy o EP, ktoré sa objavujú v médiách, „ignorujúce podstatu“ europarlamentu.

  • Podoby kampane

Kampaň núti strany formulovať svoje predstavy o svojej politike na európskej úrovni.

Národniari z SNS, ktorí majú šancu dostať sa do EP po prvýkrát, si za jeden z hlavných bodov ich programu vytýčili vytvorenie druhej komory EP, a to komory národov, kde by boli všetky krajiny zastúpené rovnako. "To je jediná zábezpeka toho, že menšie štáty sa nerozplynú v názoroch tých väčších", povedal na talčovej konferencii predseda strany Ján Slota. 

Strana maďarskej kolície, ktorá mala programovú konferenciu v rovnaký deň ako SNS sa hce v kampani zamerať na mladých ľudí. "Slovensko má svoje miesto v Európe, či už ide o väčšinový národ alebo menšiny. Máme jej čo povedať, pretože rozhodnutia, ktoré sa prijímajú v europarlamente sú o nás," dodala Bauer.

Kandidáti na europoslancov za SDKÚ-DS plánujú počas predvolebnej kampane vysvetľovať postup prijímania legislatívy v EÚ. Legislatíva EÚ vzniká podľa terajšieho europoslanca Milana Gaľu v útrobách Európskej komisie, čo znamená, že už na prvých návrhoch sa podieľajú expertné skupiny, v ktorých pracujú odborníci zo Slovenska.

Kresťansko-demokratiské hnutie vytvorilo k eurokampani špecializovanú stránku k Európskym voľbám kde predstavuje svoj program a kandidátov prostredníctvo videorozhovorov, ktoré moderuje Ľuba Lesná.

Mimoparlamentné Slobodné fórum Zuzany Martinákovej chce stavať na svojom výsledku v prezidentských voľbách. Ten by im zabezpečil jedno kreslo v EP.

Masívnu kampaň odštarovala aj Strana Zelených, či novovzniknutá Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka. 

Najkratšiu kandidačnú listinu listinu má Misia 21 – Hnutie kresťanskej solidarity a Rómska iniciatíva Slovenska, ktorí postavili len po jednom kandidátovi. Misia Ivana Šimka ide do volieb s nestranníkom – mladým podnikateľom z Prešova Richardom Schneiderom.

„Voľby do Európského parlamentu sú relatívne neškodné. Ale poskytujú príležitosť dozvedieť sa, aká je sila našej  generácie“, píše sa na stránke Misie 21. Ako ďalej uvádza, nie je pre nich dôležité, či bude ich kandidát zvolený, ale zistenie, koľko sympatizantov majú. Svoj test sily "netgenerácie" uvádzajú heslom "Či už je čas, bratku?“. 

Kandidatúrou prekvapil aj známy spevák a herec pôvodom z afrického Mali Ibrahim Maiga. „Mnohí Slováci ma poznajú ako komedianta, ale nevedia, že hovorím šiestimi jazykmi a mám vysokoškolské vzdelanie“, povedal pre EUObserver kandidát za Stranu demokratickrej ľavice.

Volebné programy do Európskeho parlamentu zatiaľ zverejnili

ĽS-HZDS, SDKÚ-DS, KDH, Strana Zelených, Sloboda a solidarita, KDS-OKS

  • Výsledky až 24 hodín po zatvorení miestností

Podľa odporúčaní EÚ by sa v žiadnej členskej krajine nemali zverejniť výsledky volieb do Európskeho parlamentu, až kým sa nezavrie posledná volebná miestnosť v únii. Voľby prebiehajú v rozmedzí dní 4. až 7. júna, v závislosti od krajiny ku krajine. U nás sa možnosť odvoliť skončí v sobotu 6. júna o 22.00. Výsledky ale Štatsistický úrad SR oznámi až o 24 hodín neskôr  – v nedeľu večer. 

Informačná kancelária Európskeho parlamentu pripravuje na nedeľu "Election night", podujatie, na ktorom sa budú sledovať prichdázajúce výsledky volieb nie len zo Slovenska ale z celej EÚ.