Nemci majú pravicovú vládu

Nemecká kancelárka Angela Merkel

Hoci sociálni demokrati očakávali prehru, najhorší volebný výsledok od druhej svetovej vojny – okolo 23% – bol pre nich šokom. Stredo-pravá CDU získala pohodlnú väčšinu 33,5% hlasov a liberálna FDP zas historicky najlepší výsledok na federálnej úrovni, 14,5%.

Ľavicová Die Linke dosiahla 13% a Strana Zelených 10% hlasov. Aj pre nich to boli volebné maximá na federálnej úrovni.

Nízka účasť

Účasť na voľbách bola 71,2%, čo je na nemecké pomery málo – dokonca najmenej od vytvorenia federálnej republiky. Prekonala tak rekordne nízku účasť v predchádzajúcich voľbách v 2005 (77,7%).

SPD – zásadné diskusie

V hlavnom stane sociálnych demokratov, Dome Willygi Brandta, sa začína diskutovať o zásadnej reforme strany. SPD bola vo vláde jedenásť rokov, posledné štyri roky ako menší z partnerov. Teraz bude musieť hľadať rehabilitáciu ako opozičná strana.

Líder sociálnych demokratov a ich kandidát na kancelára Frank Walter Steinmeier si pred voľbami nestanovil vysoké ciele – 25% hlasov. No teraz musel priznať trpkú porážku a povedal, že sa strana nemôže tváriť, že sa nič nestalo. SPD sa stane opozičnou stranou, ktorá bude kontrolovať vládu. Chce sa vyhnúť návratu 90. rokov 20. storočia, keď Nemecku vládla čierno-žltá koalícia (CDU-CSU-FDP).

Mnohí voliči SPD odišli k ľavicovej Die Linke a k Zeleným. Rozšíril sa tiež počet nevoličov. Pre stranu by malo byť varovným signálom, že najväčšie percento hlasov stratila medzi mladými ľuďmi.

Staronová kancelárka a líderka CDU Angela Merkel dala oficiálne vyhlásenie hodinu po zavretí volebných miestností. Nezmienila sa o nepríjemnom fakte, že mnoho hlasov stratila aj jej strana. CDU oslavuje dosiahnutie dvojitého cieľa – opätovné víťazstvo vo voľbách, a možnosť vytvoriť čisto pravicovú vládu s FDP.

Názorové rozdiely v budúcej vláde

Medzi budúcimi koaličnými stranami – CDU, jej bavorskou sestrou CSU, a liberálnou FDP – je však niekoľko rozdielov, ktoré budú musieť pred vytvorením vlády doriešiť.

FDP nebude nadšeným podporovateľom nových regulácií pre bankový sektor a bude žiadať, aby sa z neho štát stiahol tak rýchlo, ako je len možné. Súčasne chce znížiť dane až o 35 miliárd eur – čo je viac, než plánuje CDU. Vzhľadom na vysoký nemecký deficit má však malú šancu na úspech. CSU odmieta akékoľvek znižovanie sociálnych výdavkov.

FDP je jednoznačne proti plánu CDU/CSU použiť v prípade bezpečnostných problémov vo vnútri krajiny armádu, ako podporu polície. Liberáli odmietli niekoľko bezpečnostných opatrení prijatých veľkou koalíciou CDU-SPD za posledné štyri roky, podali dokonca niekoľko sťažností na najvyšší súd (ako sledovanie počítačových aktivít jednotlivcov).

Merkelová zas odmietla plány liberálov na zmenu pracovného zákonodarstva, ktorá by uľahčila prepúšťanie zamestnancov. FDP by tiež chcela nahradiť Federálny pracovný úrad trojvrstvovým modelom regionálnych pracovných centier, úradov pre sociálnu podporu, a centrálnou agentúrou. Liberáli plánujú aj reformu zdravotníctva – dávky zdravotného poistenia by mali byť pre každého rovnaké, nie odvádzať sa od výšky príjmu.

Rozdiely panujú aj v otázke členstva Turecka v EÚ. CDU/CSU je proti plnému členstvu a presadzuje ideu „privilegovaného partnerstva“. FDP nie je proti, tvrdí však, že Ankara zatiaľ nesplnila podmienky členstva.

CDU/CSU je za pokračovanie povinnej vojenskej služby, FDP presadzuje plnú profesionalizáciu armády. Liberáli tiež žiadajú stiahnutie všetkých zostávajúcich amerických jadrových zbraní z nemeckého územia.