“Nepochopený” nemecký prezident rezignoval

Zdroj: budenstag.de

Včerajšie šokujúce odstúpenie nemeckej hlavy štátu z funckie prichádza v čase keď Merkelová zápasí so zadĺženosťou eurozóny, klesajúcou popularitou a aj vlastným koaličným partnerom.

Merkelovej CDU podporovala minulý rok Köhlerovo znovuzvolenie. Teraz budú musieť hľadať nového kandidáta.

Úloha nemeckej hlavy štátu je zväčša reprezentatívna, podpisuje zákony.

„Ľutujem, že moje vyjadrenia mohli viesť k nepochopeniu tak dôležitej a ťažkej otázky pre náš národ“, povedal v pondelok novinárom Köhler.

Neočakáva sa, že by jeho rezignácia mal vyplyv na situáciu na trhoch, kedže už stihol podpísať zákon o príspevku Nemecka do 750 miliardového garančného mechanizmu na stabilizáciu eurozóny.

Šesťdesiatsedem-ročný Köhler je bývalým šéfom Medzinárodného menového fondu. Úrad prezidenta zastával od roku 2004. Kritizované vyjadrenia povedal vo vysielaní nemeckého rozhlasu minulý týždeň: 

„Moje hodnotenie je, že napriek tomu, že my – a tu mám na mysli širšiu spoločnosť – postupne začíname chápať, že krajina našej veľkosti, orientovaná na export, si musí uvedomiť, že v prípadoch neistoty a výnimočných situácií je vojenské angažovanie sa tiež potrebné, pokiaľ si máme ochrániť naše záujmy, ako sú zaistenie ciest voľného obchodu alebo predchádzanie regionálnej nestabilite, ktorá by určite poškodila našu schopnosť zaistiť pracovné miesta a príjmy napojené na obchod.“

Kritické reakcie sa odvíjali predovšetkým od toho, že Köhler mal pri týchto komentároch na mysli nemeckú účasť na misii v Afganistane. Jeho hovorca neskôr uviedol, že prezident hovoril napríklad o účasti ma protipirátskych misiách EÚ.

„Kritika zašla tak ďaleko, že tvrdila, že podporujem vyslanie armády, ktoré nie je v súlade s ústavou. Táto kritika je neoprávnená. Ukazuje to nedostatok rešpektu pre môj úrad.“

Incident poukázal na vysokú citlivosť nemeckej verejnosti na vojenskú angažovanosť armády.

Nemeckú hlavu štátu volí špeciálny volebný orgán nazývaný Budesversammlung, v ktorom zasadajú všetci členovia Bundestagu – dolnej komore nemeckého parlamentu – a rovnaký počet členov krajinských parlamentov zo všetkých 16 spolkových krajín v závislosti od početnosti krajiny.

Dočasne sa ujal výkonu prezidentských funkcií Jens Böhrnsen, predseda hornej komory nemeckého parlamentu (Bundesrat).

EurActiv/Reuters