Novozvolený grécky premiér sľubuje reformy a boj s korupciou

Krátka správa

Grécky premiér Kostas Karamanlis bol uvedený do úradu 19. septembra 2007 počas ceremónie v prezidentskom sídle. Slávnostného sľubu sa zúčastnil aj grécky prezident Karolos Papoulias.

Prezident sa po slávnosti spoločne so 17 ministrami a ostatnými 40 členmi vlády strany Nová demokracia presunul do neďalekého Maximovho paláca v centre Atén, ktorý plní funkciu sídla úradu vlády. Po ich príchode sa uskutočnilo prvé vládne zasadnutie.

Karamanlisova konzervatívna strana Nová demokracia dosiahla 16. septembra 2007 tesné víťazstvo. Po spočítaní hlasov jej bolo v 300-člennom legislatívnom zbore pridelených 152 kresiel. Ide o mierny pokles volebného výsledku, nakoľko v predošlom volebnom období disponovala strana celkovo 165 mandátmi. Napriek tomu ide o prvý prípad od roku 1977, kedy tá istá politická strana obhájila svoje víťazstvo z predošlých volieb.

Staronový premiér prisľúbil boj proti korupcii a uskutočnenie reforiem práve v čase, kedy sa po nedávnych obrovských požiaroch vynárajú obavy z nelegálneho udeľovania stavebných povolení pre nové konštrukčné práce. Augustové požiare pripravili o život niekoľko tuctov ľudí. Krajinou sa rovnako zakráda značná kontroverzia v oblasti dôchodkových a školských systémov.

Karamanlisov kabinet je oproti minulému obdobiu o čosi štíhlejší, čo je dosiahnuté zlúčením niektorých ministerstiev. Na svojich pozíciách aj naďalej zotrvajú: ministerka zahraničia Dora Bakoyannis, minister financií George Alogoskoufis a minister obrany Vangelis Meimerakis. Svojej priepustky sa dočkal minister verejného poriadku, Vyron Polydoras, ktorý čelí obvineniam zo zlého hospodárenia pri prijímaní opatrení proti lesným požiarom.