Novú slovenskú vládu pravdepodobne zostaví pravica

foto: líderka SKDÚ- DS Iveta Radičová a líder SaS Richard Sulík

Najsilnejšej slovenskej strane tak reálne hrozí, že skončí v opozícii. V 150- člennom parlamente sa jej podarilo si zabezpečiť 62 kresiel, čo ale nebude ani po spojení s  dovtedajším partnerom, stranou SNS stačiť na získanie väčšiny. Tá občanov svojou predvolebnou, nacionalisticky ladenou rétorikou nepresvedčila a s 5,07 percentami odovzdaných hlasov bude mať len 9 kresiel v parlamente. Oproti takmer 12 percentám vo voľbách v roku 2006 ide o výrazný prepad. Ostatné strany povolebnú spoluprácu so SMER- SD vylúčili.

Stredo- pravicovým stranám SDKÚ- DS (15,42 percent hlasov), SaS (12,14), KDH (8,52) a Most- Híd (8,12)  sa podarilo spolu získať 79 kresiel. Dve zo štyroch strán- Sloboda a solidarita a Most- Híd- sa pritom priazeň voličov uchádzali po prvý raz.

Volebná účasť dosiahla takmer 59 percent, teda o približne štyri percentá viac ako v roku 2006.

Malé a veľké prekvapenie

Naopak, v sobotňajších (12. júna) voľbách sa nepodarilo získať dvom dovtedajším parlamentným stranám SMK a ĽS- HZDS dostatočný počet hlasov na prekročenie päťpercentnej hranice. V prípade strany ĽS- HZDS Vladimíra Mečiara sa tak stalo po 18- tich rokoch a podobný výsledok naznačovali aj predvolebné prieskumy. Mečiar neskôr poskytol vyhlásenie, že jeho strana nekončí a bude pôsobiť ako opozičná neparlamentná strana.  „Závery z volebného neúspechu príjmu stranícke orgány a budú verejnosť včas informovať. Okrem toho budeme intenzívne pôsobiť v príprave na komunálne voľby v novembri tohto roku. Sláva patrí víťazom a česť porazeným. Do parlamentu sa vrátime. Inými prostriedkami budeme plniť sľuby svojim voličom,“ povedal. Naopak, líder KDH Ján Figeľ vývoj situácie ocenil slovami: „Končí sa éra mečiarizmu. KDH bolo hlavným oponentom toho, čo tento štýl politiky znamenal.“

Strana maďarskej koalície zasa pravdepodobne doplatila na svoju útočnú predvolebnú rétoriku voči strane Most- Híd. Ďalšie vysvetlenie podáva jej odchádzajúci líder Pál Csáky: „Pravdepodobne sa vytvoril odpor voči starším stranám. Tak si vysvetľujeme aj pozitívny výsledok SaS, to sme neočakávali,“ cituje jeho slová denník SME. Vedenie strany následne podalo demisiu, a rovnako ako v prípade ĽS- HZDS sa chce sústrediť na novembrové komunálne voľby.

SMK nepridala ani predvolebná podpora Budapešti. Tá bola výsledkom volieb sklamaná. Líder strany Most- Híd Béla Bugár však odkazuje: „Maďarsko a Fidesz musia z parlamentných volieb na Slovensku vziať na vedomie rozhodnutie voličov – medzi nimi maďarských aj slovenských.“ Vládny Fidesz totiž pred voľbami vyjadril podporu a stretával sa iba s predstaviteľmi SMK. O strane Most-Híd maďarskí predstavitelia tvrdili, že je to strana s významnými maďarskými politikmi na Slovensku, ale nie maďarská strana, uvádza agentúra TASR a cituje Bugára, ktorý k spolupráci svojej strany s Maďarskom povedal: „Ak sa budú od nás dištancovať, bude to ich rozhodnutie. My sa nikam nebudeme tlačiť. Treba však vidieť, že odkazovania spoza hraníc nie sú dobré. Ak k tomu budú potrebné kontakty s Maďarskom, potom urobíme potrebné kroky. Ale nie preto, že si to niekto želá," dodal Bugár.

Prezident dá poverenie víťaznej strane

Napriek tomu, že sa strane SMER- SD pravdepodobne nepodarí zostaviť vládu, slovenský prezident Ivan Gašparovič im ako víťazovi volieb udelil právo na zostavenie vlády. V súčasnosti sa však už špekuluje o obsadení ministerstiev pravicovými politikmi. Očakáva sa, že Slovensko bude mať prvý raz v histórii ženu- premiérku, a to líderku najväčšej opozičnej strany SDKÚ- DS Ivetu Radičovú. Na poste ministra financií sa podľa denníka SME uvažuje o lídrovi SaS Richardovi Sulíkovi, či o štátnom tajomníkovi Ivanovi Švejnovi (Most- Híd). Ministrom vnútra by sa mohol stať Daniel Lipšic (KDH) , ministerkou spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ- DS), ministrom školstva Ivan Mikloš (SDKÚ- DS), ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál (SaS), ministrom pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most- Híd) a v prípade ministra zahraničných vecí sa uvažuje aj o predsedovi strany SDKÚ- DS Mikulášovi Dzurindovi. Šéfom parlamentu by sa mal stať líder KDH a bývalý eurokomisár Ján Figeľ.

Hlavnou úlohou novej koalície bude stabilizovať verejné financie, znížiť nezamestnanosť a zlepšiť súdnictvo. Stav verejných financií pritom zatiaľ aj vďaka nezverejneným daňovým prognózam ostáva nejasný.  Ďalším problémom, ktorý bude treba doriešiť, sú početné kauzy – najmä prípad predaja emisií, či výstavba diaľnic.

Jasné nie

Strane Roberta Fica sa podarilo  získať rekordných takmer 35 percent hlasov, čo je o približne päť percent viac ako v posledných parlamentných voľbách v roku 2006. Podľa médií však dopláca na svoju ostrú rétoriku voči opozícii. Tá teraz jasne deklarovala, že s ním do vlády nepôjde. „Nevidíme jedinú spoločnú tému,“ povedala Radičová a strane SMER- SD pripomenula, že ako opozičná strana čelila posledné štyri roky ich neustálym útokom.

Predseda SMER- SD a dovtedajší premiér krajiny Robert Fico odpovedal: „Budeme rešpektovať, ak sa opozícia rozhodne pre vládu so 79 poslancami. My im to želáme, ale budeme razantnou opozíciou. Pre nás bude taká koalícia ako cukrík na tanieri. Nevydrží viac ako rok.“ Dôvodom skorého rozpadu koalície má byť podľa neho najmä rozdielnosť strán, najmä v prípade konzervatívneho Kresťansko- demokratického hnutia a liberálnej Slobody a solidarity. Strany sa však už vyjadrili, že v spolupráci nevidia problém a budú skôr hľadať spoločné témy a oblasti než riešiť tie otázky, ktoré ich rozdeľujú. Hlavnou témou pritom ostáva hospodárska situácia. Radičová priamo povedala, že chce zo Slovenska spraviť opäť krajinu s prívlastkom „tiger Európy“.

Snaha o spoluprácu bola vidieť už od prvých hodín po uzavretí volebných miestností, kedy najprv líder Most- Híd Béla Bugár navštívil centrálu SaS a neskôr jej šéf Richard Sulík prišiel do sídla SDKÚ- DS. K obavám o rozpad koalície Ivan Mikloš v relácii STV 1 O 5 minút 12 Robertovi Kaliňákovi zo strany SMER- SD povedal: „Je až dojemná vaša starostlivosť o to, či bude budúca vládna koalícia jednotná, ale bude. Bude práve preto, že ste nás zjednotili do značnej miery aj vy absolútne neakceptovateľnou politikou, ktorú ste na Slovensku robili, keď ste Slovensko dostali do mravného a ekonomického marazmu a keď ste sa naozaj so Slovenskom vydali po gréckej alebo maďarskej ceste."

Podľa stránky NRSR sa nový parlament zíde najneskôr do 30 dní. Nový zoznam poslancov nájdete tu