Odchádza Merkelovej spojenec

Krátka správa

Nemecký vicekancelár odstupuje. Vo funkcii ministra práce bude nahradený Olafom Scholzom, ktorý je v súčasnosti poslancom Bundestagu za SPD a zastáva funkciu koordinátora poslaneckého klubu. Novým vicekancelárom sa stane súčasný minister zahraničia, Frank-Walter Steinmeier. Franz Müntefering oznámil svoje rozhodnutie 13. novembra. Úrad opustí k 19. novembru.

67-ročný Müntefering má manželku trpiacu na rakovinu. Podľa jeho slov je toto hlavným dôvodom, pre ktorý sa rozhodol opustiť úrad a venovať sa iba rodine. Avšak objavujú sa aj špekulácie o politických motívoch jeho odchodu. Jeho materská SPD najmä v poslednom období utrpela dosť výrazné straty voličskej podpory. Mnohí považujú za dôvod spolupôsobenie strany v širokej koalícii s CDU-CSU.

Noc pred odchodom tohto politika kancelárka Angela Merkelová upustila od možnosti zavedenia minimálnej mzdy pre poštových pracovníkov. Na jej zavedenie tlačila už dlhšie práve SPD a kancelárka to svojmu koaličnému partnerovi prisľúbila už dávnejšie.  Müntefering na otázku, ako hodnotí spoľahlivosť Merkelovej po tomto rozhodnutí, povedal: „Každý sa môže opätovne polepšiť. Nik nie je menejcenný.“

Viacerí sa domnievajú, že Münteferingov odchod môže byť motivovaný aj nedávnym prehratým vnútrostraníckym bojom s predsedom SPD, Kurtom Beckom, ktorý prišiel s myšlienkou predĺženého poskytovania nezamestnaneckých dávok a detských príspevkov. Beck, ktorý je v súčasnosti prezidentom spolkovej krajiny Porýnie – Fálsko, sa okrem dlhodobejšej sociálnej podpory vyjadril aj proti možnosti obchodovania s akciami štátnych železníc (Deutsche Bahn) na burze.

Na medzinárodnej úrovni si odchádzajúci vicekancelár získal prestíž najmä tým, že verejne použil označenie „kobylky“ na všetkých, ktorí stoja za súkromnými fondmi a firmami  skupujúcimi a predávajúcimi iné spoločnosti bez zamyslenia sa nad dôsledkami, ktoré budú mať ich kroky na zamestnancov daných subjektov.

Všetci členovia Merkelovej vlády sa zhodujú v tom, že Münteferingov odchod oslabí fungovanie a efektivitu exekutívy. Merkelová sa nechala počuť, že je „škoda, že nemôžeme pracovať spoločne.“ Zároveň však dodala, že v živote sú aj dôležitejšie veci než politika a preto odchod svojho kolegu chápe.