Orbán hovorí o zavedení trestu smrti

Zdroj: TASR/AP

Maďarský premiér Viktor Orbán opätovne otvoril otázku znovuzavedenia trestu smrti v krajine. Bezprostredným podnetom pre oživenie témy bola minulotýždňová brutálna vražda mladej predavačky v Kaposvári na juhozápade Maďarska.

EÚ ako aj všetky členské štáty Rady Európy sa trestu smrti ako neľudského trestu vzdali. Aké dôsledky by pre Maďarsko malo jeho prípadné znovuzavedenie, hovorcovia Európskej komisie jednoznačne nepovedali.

Orbán (28. apríl) pred novinármi v utorok v Pécsi vyhlásil, že doterajšie sankcie za vraždu sú „príliš mäkké“ a že je potrebné s tým niečo urobiť. „Mali by sme sa zaoberať otázkou trestu smrti v Maďarsku,“ povedal Orbán s tým, že je nutné, aby zločinci pochopili, že Maďarsko sa pokiaľ ide o bezpečnosť občanov krajiny, nezastaví pred ničím.

Európska komisia na Orbánove vyjadrenia reagovala nejednoznačne. Jeden z jej hovorcov Christian Wigand odkázal na vyjadrenie komisára pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitrisa Avramopoulosa. „Pre EÚ trest smrti nie je nikdy odpoveď,“ povedal Avramopulos v stredu pred europoslancami v Štrasburgu.

„Zákaz trestu smrti je jedným z pilierov EÚ v oblasti základných práv a jedným z kľúčových ustanovení Charty základných práv EÚ, ktorá výslovne uvádza, že v EÚ nesmie byť nikto odsúdený na trest smrti a popravený,“ uviedol hovorca Komisie Christian Wigand.

Aké sankcie by hrozili Maďarsku alebo inému členskému štátu únie v prípade zavedenia trestu smrti, hovorca Komisie nespresnil. Podľa Wiganda ide o „špekulatívnu“ otázku, no potvrdil, že krajiny, ktoré žiadajú o členstvo v únii, musia najprv trest smrti zakázať. Práve jeho zákaz je jednou z podmienok na získanie členstva v EÚ. Wigand tiež nespresnil, aký názor má na Orbánovu iniciatívu predseda Komisie Jean-Claude Juncker.

Pre otvorenie témy znovuzavedenia trestu smrti v Maďarsku sa s Orbánom v stredu telefonicky spojil aj predseda Európskeho parlamentu Martin Schultz.

Proti Orbánovým výrokom sa rázne postavil šéf frakcie Liberálov a demokratov za Európu (ALDE) Guy Verhofstadt. Frakciu Európskej ľudovej strany (EĽS), do ktorej patrí aj Fidesz, vyzval, aby nemlčala pri ďalšom nedemokratickom kroku lídra Fideszu.

„Orbánova vláda by v súčasnosti členstvo v únii nezískala. Vyhlásenia Orbána sú proti základným hodnotám, ktoré predstavuje Európa,“ povedal Verhofstadt. „Ak to európski ľudovci myslia so svojím manifestom vážne, je najvyšší čas, aby sa Orbánovi postavili,“ dodal.

Podľa maďarských médií to nie je prvýkrát, kedy Orbán otvára otázku najvyššieho trestu. Naposledy tak urobil minulý rok v máji, pričom vtedy podotkol, že zavedenie trestu smrti by mala zvážiť aj Európska únia. Za posledné roky došlo v Maďarsku k viacerým brutálnym vraždám.

Orbán obhajoval trest smrti v roku 2002 po masakre v banke v Móri. „Doteraz som bol proti trestu smrti, avšak po udalostiach v Móri sa začalo v Maďarsku iné obdobie,“ povedal vtedy Orbán. Podľa maďarských médií bola posledná poprava v krajine vykonaná v roku 1988, teda ešte pred pádom komunistického režimu.