Pád poľských dvojičiek

Krátka správa

Európska únia, ktorá má pred sebou zdĺhavý proces ratifikácie čerstvej Lisabonskej zmluvy si môže opäť o trochu viac vydýchnuť. Pred júnovým summitom EÚ vláda Jaroslawa Kaczynského riadne zamiešala kartami. Požiadavkami na zmenu hlasovacieho systému vo svoj prospech aj ako kompenzáciu za druhú svetovú vojnu, rozvírila hladinu európskej politiky.

Ďalšie roztržky spôsobila napríklad iniciatíva za Európsky deň proti trestu smrti. Poľská vláda sa ako jediná postavila proti a tvrdila, že by pod kampaň za ochranu života mali spadať aj interupcie a eutanázia. Varšava sa tiež nezhodla s EK ohľadne štátnych dotácií pre gdaňské lodenice a výstavby diaľnice cez chránenú oblasť Rospuda.

Včera sa po dvoch rokoch konali v Poľsku predčasné voľby. Impulzom bol rozpad koalície strán Právo a spravodlivosť (PiS) bratov Kaczynských, Sebaobrany Andrzeja Leppera a Ligy poľských rodín Romana Giertycha.  

Hlavná správa, ktorá počas včerajšieho volebného dňa v médiách zaznievala, bola o nečakane vysokej účasti. Tá sa nakoniec vyšplhala ku 55 %, čo je v Poľsku najviac za posledných 16 rokov.

Ďaleko vyššia účasť bola v Británii, kde mohli tamojší Poliaci voliť až v 23 okrskoch, či v Kábule, kde majú Poliaci svoj kontingent.

Aj vysoká účasť sa pravdepodobne podpísala pod zatiaľ ešte predbežné výsledky. Tie hovoria, že víťazom volieb je liberál Donald Tusk so ziskom okolo 44 % pre Občiansku platformu. Do parlamentu sa dostane aj Kwasniewského strana a agrárna ľudová strana, ktorá bude pravdepodobne aj prizvaná do vlády.

Doteraz vládnuca strana premiéra Jaroslawa Kaczynského získala podľa odhadov asi 30 % hlasov a musela priznať porážku. Do kampane zasiahol aj film slávneho poľského režiséra Andrzeja Wajdu Katyň, zachytávajúci jeden z najväčších sovietskych zločinov na poľskom národe. Kaczynski majú imidž tých, ktorí sa rázne vysporiadajú s bývalými komunistami, preto jeho uvedenie v predvolebnom období len uvítali.

Po menšej diplomatickej roztržke sa volieb nakoniec predsa len zúčastnilo aj 12 pozorovateľov OBSE. Prvé exit polly boli zverejnené až s trojhodinovým odlkladom, kvôli problémom s hlasovacími lístkami v niektorých okskoch a s tým súvisiacim predĺžením moratória. Menšie problémy to spôsobilo aj v sídle štábu PiS, ktorý mal prenajatú sálu len do 23. hodiny.