Poľská vládna kríza môže vyústiť do predčasných volieb

Krátka správa

Premiér 9. júla uviedol: „Andrzej Lepper je podozrivý a to je dostatočný dôvod na to, aby som ho požiadal o opustenie kabinetu.“ Kríza v koalícii vypukla po tom, čo Protikorupčný úrad zatkol dvoch štátnych úradníkov z ministerstva poľnohospodárstva kvôli podozreniam z korupcie.

Lepper následne oznámil, že ľavicová strana Sebaobrana opustí vládnu koalíciu s Kaczynského stranou Právo a spravodlivosť a pravicovou Ligou poľských rodín. Pre poľskú TVN24 povedal: „Sebaobrana odchádza z vlády, nebudeme sa podieľať na takejto vláde. Toto je koniec koalície.“

Toto je už druhýkrát, čo je Lepper odvolaný zo svojho postu. Prvýkrát sa tak stalo po hádke s premiérom v roku 2006, po krátkom čase sa však do vlády znovu vrátil.

Kaczynského vláda bude mať bez 46 kresiel, ktoré má v 460-člennom poľskom Sneme (Sejm) strana Sebaobrana, len 203 hlasov a stratí tým pádom svoju väčšinu.

Radikálna Sebaobrana sa dnes zíde, aby rozhodla, či zotrvá v koalícii, alebo prejde do opozície, čo by mohlo v prípade neschopnosti vlády sformovať novú väčšinu viesť k predčasným voľbám už na jeseň tohto roku.

Poľský premiér Jaroslaw Kaczynski vylúčil možnosť menšinovej vlády. „Zameriame sa na riešenie prostredníctvom volieb, pretože bezmocná vláda nie je v záujme krajiny.“

Korupčné škandály však v Kaczynského vláde nie sú ničím novým. Minister pre šport Tomasz Lipiec, člen Kaczynského strany Právo a Spravodlivosť, ktorý bol poverený prípravou futbalového turnaja Euro 2012, rezignoval taktiež z dôvodu korupčných podozrení.