Poľsko: Komorowski a Kaczyński do druhého kola

Lech Kaczynski a Nicolas Sarkozy, Zdroj: www.prezydent.pl

Bronislaw Komorowski, ktorý už niekoľko týždňov dočasne vykonáva prezidentské právomoci, vedie po víkendovom prvom kole volieb s 39,69 % hlasov. Líder strany Právo a spravodlivosť Lech Kaczyński získal 37,68  % hlasov.

Svoju kandidatúru ohlásil Lech Kacznyski pár týždňov po tragickej leteckej nehode prezidentského špeciálu 10. apríla, v ktorom zahynul prezident a zároveň jeho brat Jaroslaw.

Účasť na víkendových voľbách dosiahla 53, 57 %, čo je len o málo viac ako v prezidentských voľbách v roku 2005. V Poľsku je približne 30 miliónov oprávnených voličov.

Poľská ľavica je späť

Podľa mnohých komentátorov je skutočným víťazom je Grzegorz Napieralski, kandidát Ľavicovej demokratickej aliancie (SLD).

Hoci sa umiestnil až na treťom mieste, so 14 % si zabezpečil viac hlasov ako očakával, keď sa pred dvoma mesiacmi začala kampaň. Jeho výsledok dal poľskej ľavici nádej k návratu na poľskú politickú scénu, tvrdí analytik.

„Ľavica je späť“, vyhlásil Alexander Kwasniewski, bývalý prezident a bývalý líder SLD.

Premiér Donald Tusk vyjadril spokojnosť s tým ako sa darilo jeho kandidátovi Komorowskému. Do druhého kola hľad s optimizmom. „Každý vie, čo voľba medzi Komorowským a Kaczyńským znamená pre Poľsko“, dodal Tusk.

Jaroslaw Kaczyński stál na čele poľskej vlády v rokoch 2006 a 2007. Počas toho času jeho nacionalistické názory a hlavne podozrievavý prístup k Nemecku a Rusku poznamenali vzťahy Poľska s jeho susedmi ako aj s Európskou úniou.

Ak by bol Kaczyński zvolený, pravdepodobne by využil prezidentské veto na zablokovanie niektorých reforiem, podobne ako to robil jeho brat. Počas kampane ale zvolil miernejšiu rétoriku a v snahe získať stredových voličov vyhlásil, že sa bude snažiť o hľadanie kompromisu.

Komentátori nevylučujú, že sa Kaczynskému podarí v druhom kole zvíťaziť.

„Máme tu jedného, čo prehral, Komorowského“, povedala sociologička Jadwiga Staniszkis pre poľskú televíznu stanicu TVP Info. „Zaplatil vysokú cenu za to, aby získal len malý rozdiel v počte hlasov. Zaplatil tú cenu tým, že sa otočil doľava a zmietol svoj liberálny imid“, vysvetlila.

Podľa jej názoru, boli víťazmi prvého kola Jaroslaw Kaczynski a Grzegorz Napieralski a je to práve Komorowski, ktorý by sa mal báť druhého kola.

„Bolo by pre Poľsko lepšie, keby bol prezidentom niekto, kto vie spolupracovať s novou vládou“, cituje Gazeta Wyborcza historika a bývalého ministra zahraničia Wladyslawa Bartoszewského.

Ak by Komorowski vyhral druhé kolo, Občianska platforma nebude mať žiadnu výhovorku pre nedodržanie sľubov, píše zástupca šéfredaktora konzervatívnych novín Rzeczpospolita Piotr Gabryel. Mnohí analytici predpokladajú, že skutočná kampaň začne až teraz a konečný výsledok bude veľmi tesný.