Poľsko má koaličnú dohodu

Krátka správa

Len deň po tom, čo bol Donald Tusk oficiálne nominovaný na post premiéra, uzavrela jeho strana koaličnú dohodu. 11. novembra sa tak Občianska platforma a Ľudová strana dohodli, že budú vládnuť spoločne.

Od novej vlády si mnohí sľubujú európskejšiu a viac na obchod orientovanú politiku. Tusk v tejto súvislosti povedal: „Chceme spolupracovať pre dobro krajiny, s presvedčením, že spoločne obnovíme cit pre normalitu a slušnosť v poľskej politike.“

Premiér ďalej poskytol aj bližšie informácie o personálnom zložení svojej vlády:

Jacek Rostowski by sa mal stať ministrom financií. Tento človek je v Británii narodeným ekonómom a je známy ako veľký zástanca rýchleho prijatia eura v Poľsku.

Bognan Klič by sa mal z Európskeho parlamentu presťahovať ako šéf na Ministerstvo obrany. Minister obrany z Kaczynskeho vlády, Radek Sikorski, by mal zastávať post ministra zahraničia.

Ďalšie podrobnosti o nomináciách na jednotlivé posty budú známe po tom, čo prebehnú intenzívnejšie rokovania s Tuskovým koaličným partnerom.

Očakáva sa, že nová vláda bude vymenovaná prezidentom 16. novembra. Parlament by mal hlasovať o vyjadrení dôvery 23. novembra.

Tuskova Občianska platforma porazila Kaczynskeho Právo a spravodlivosť vo voľbách, ktoré sa uskutočnili 21. októbra 2007. V parlamente obsadí 209 zo 460 kresiel. Ľudová strana disponuje 31 poslaneckými mandátmi.