Poľsko: O všetkom sa rozhodne na jeseň

Poľská vláda má problém s napĺňaním predvolebných sľubov, ktoré dal voličom jej premiér Donald Tusk, jedna z najpopulárnejších tvári Varšavy. Ani deväť mesiacov po voľbách sa v oblasti privatizácie veľa neudialo, bolo do užívania odovzdaných len niečo viac ako 30km nových diaľnic, mnoho reforiem stroskotalo v parlamente alebo pri podpise prezidenta Kaczynskeho, bilancuje tri štvrtiny roka Tuskovho vládnutia britský denník Financial Times.

Hoci Donald Tusk vychádza z výskumov verejnej mienky ako jeden z víťazov, jeho vláda sa stáva čoraz menej populárnou. Lena Kolarska-Bobinska vidí problém najmä v neprinášaní nových tém a zásadných vízií: „Ak majú v pláne byť pragmatickými a efektívnymi a nič sa neudeje, poškodí ich to,“ cituje jej vyjadrenie FT.

Prekážkou nie je len neraz komplikovaná spolupráca medzi prezidentom a premiérom, ktorý nemá v parlamente dostatočnú väčšinu na prelomenie prezidentovho veta, ale za mnohé problémy si môže vláda sama. FT ako príklady uvádza zdravotnú reformu, ktorej legislatívny text bol napísaný nedbalo a bez akéhokoľvek politického smerovania, či kontroverzný návrh na zrušenie štátneho financovania politických strán. Ten druhý pochovalo predovšetkým neporozumenie medzi Tuskovou Občianskou platformou a jej menším koaličným partnerom, Poľskou ľudovou stranou.

Poľský premiér sľubuje obrat na jeseň, po skončení parlamentných prázdnin, ktoré začali krachom reformy mediálnej legislatívy pre prezidentovo veto. Kolarska-Bobinska dodáva, že jeseň bude skúškou kompetentnosti samotného vládneho kabinetu – dominantnou témou bude budúcoročný štátny rozpočet: „Ak ho nedosiahnu, ukážu sa ako úplne nekompetentní,“ uzatvára citáciou svoju rekapituláciu Financial Times.