Poľsko odmieta medzinárodné monitorovanie predčasných volieb

Krátka správa

Požiadanie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) o vyslanie pozorovateľov pri príležitosti konania volieb nie je len štandardnou procedúrou, ale je to povinnosťou všetkých členských krajín Organizácie.

Poľsko odmieta požiadať Úrad OBSE pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) o vyslanie monitorujúceho tímu a takúto povinnosť označuje za „neprimeranú.“ 22. septembra 2007 poľská ministerka zahraničia, Anna Fotyga, označila svoju krajinu za „stabilnú demokraciu“ a dodala: „Nemáme čo skrývať a voľby prebehnú demokratickým spôsobom.“

Sídlom samotného ODIHR je hlavné mesto Poľska, Varšava. Možno aj kvôli tomuto faktu Úrad zvažuje, či je naozaj nevyhnutné poslať monitorovaciu skupinu do svojej hostiteľskej krajiny alebo nie. OBSE je so svojimi 56 členskými krajinami z Európy, Strednej Ázie a Severnej Ameriky najväčšou regionálnou organizáciou s bezpečnostným charakterom vôbec. Hrá kľúčovú rolu v oblasti monitorovania priebehu volieb a zasadzuje sa o uplatňovanie demokratických štandardov.

Poľský parlament sa vyslovil za uskutočnenie predčasných volieb začiatkom tohto mesiaca. Rozhodnutie bolo odpoveďou na rozsiahlu vládnu krízu, ktorá viedla až k rozpadu tamojšej vládnej koalície.

Urdur Gunnarsdottir, hovorkyňa ODIHR, v rozhovore pre EurActiv uviedla: „Sme v kontakte s poľskými úradmi a stále veríme v doručenie požiadavky. Jasne sme dali najavo, že chceme byť pozvaní.“