Poľsko sa predčasným voľbám nevyhne

Krátka správa

Poľský premiér Jaroslaw Kaczyński včera odvolal vicepremiéra a ministra školstva Romana Giertycha a ministra morského hospodárstva Rafala Wiecheckiho z Ligy poľských rodín a ministerku práce Annu Kalatovú a ministra výstavby Andrzeja Aumillera zo strany Sebaobrana.

Kaczyński na ich miesto okamžite vymenoval nástupcov zo svojej strany Právo a spravodlivosť. Z trojkoalície sa týmto krokom stala vláda jednej strany, ktorá však nemá dostatočnú podporu v parlamente.

Na najbližšom zasadnutí poľského Sejmu, ktoré sa uskutoční 22. augusta, bude poľský parlament hlasovať o svojom rozpustení a o vyhlásení predčasných parlamentných volieb.

Sám Jaroslaw Kaczyński už v sobotu ohlásil koniec svojej vlády a oznámil dátum predčasných volieb na 21. októbra, alebo „najneskôr v novembri“ tohto roku.

Poliaci sa tak po dvoch rokoch znovu ocitnú pred voličskými urnami, aby rozhodli o osude svojej krajiny. Situácia sa však odvtedy veľmi zmenila. Dva roky vládnutia Kaczynského pravicovej strany Právo a spravodlivosť s dvoma menšími extrémistickými stranami Sebaobrana a Liga poľských rodín, ktoré boli naplnené škandálmi tak na domácej, ako aj na medzinárodnej politickej scéne podkopali pozíciu poľských pravicových strán.

Podľa prieskumu agentúry GfK Polonia z 9. a 10. augusta by v predčasných parlamentných voľbách mala zvíťaziť ľavicová Občianska platforma s 36 percentami. Právo a spravodlivosť by sa ocitla s 22 percentami na 2. mieste, pričom jej bývalí koaliční partneri – Sebaobrana a Liga poľských rodín budú mať ťažkosti s prekonaním 5%-ného kvóra.

Témy boja proti korupcii a boja proti kriminalite, ktoré vyniesli na jeseň v roku 2005 Kaczyńskému víťazstvo, však pravdepodobne tentokrát Poliakov až tak neoslovia. Poliaci by mali byť citlivejší na riešenie sociálnych tém, ktorým sa súčasná vláda až tak nevenovala.

Ľavicové zoskupenia môžu pre to v predvolebnej kampani vo svoj prospech využiť aj fakt, že súčasná poľská vláda sa počas svojho volebného obdobia nedokázala popasovať s problémami v zdravotníctve, ktoré vyvrcholili vypuknutím masového štrajku lekárov a sestričiek, a to so širokou podporou verejnosti.

Jediné, čím môže Kaczyński počas svojej predvolebnej kampane argumentovať, sú výborné makroekonomické ukazovatele Poľska. Hospodársky rast nad 6 % a výrazný pokles nezamestnanosti si však poľskí občania až tak nespájajú s pôsobením súčasnej vlády, ako so silou poľského hospodárstva, ktoré dokáže prekonať každú „katastrofu“.