Populisti a konzervatívci v novej poľskej vláde

 

Krátka správa

Koaličnú dohodu podpísali 27. apríla vládnuca Strana práva a spravodlivosti, populistická Strana sebaobrany a niekoľko odpadlíkov z ultrakatolíckej Ligy poľských rodín. Cieľom dohody je zabezpečiť stabilnú väčšinu vlády, ktorá by mala vydržať až do roku 2009. S 13 chýbajúcimi hlasmi v parlamente však vzniká nová menšinová koaličná vláda s neistou politickou budúcnosťou. Lídri Strany práva a spravodlivosti dúfajú, že sa k nim onedlho pripoja ďalší členovia Ligy poľských rodín a tak dosiahnu väčšinu v parlamente. V súčasnej situácii sa však predčasné parlamentné voľby v júni 2006 javia ako dosť pravdepodobné.

Nová dohoda neukončila boj Strany práva a spravodlivosti o politickú stabilitu a vyvoláva obavy o budúce politické a hospodárske smerovanie Poľska. Poľská verejná mienka nie je naklonená politickému kompromisu medzi konzervatívcami a populistami a až 70% Poliakov je proti novej koalícii.

Líder Strany sebaobrany Andrzej Lepper neskrýva svoje prezidentské ambície. Je známy početnými porušeniami zákona a populistickými požiadavkami, ohrozujúcimi napríklad nezávislosť Národnej banky Poľska. Lepper v súčasnosti dostal na starosti oblasť poľnohospodárstva a stal sa vicepremiérom, čo vyvoláva znepokojenie v kruhoch EÚ.

Imidž novej vlády je stále nejasný. Reakcia súčasného premiéra Kazimierz Marczinkiewicz na novú koalíciu bola vlažná, zatiaľ čo minister zahraničných vecí Stefan Meller sa rozhodol abdikovať. Je skôr nepravdepodobné, že nová koalícia, manželstvo z rozumu, prinesie krajine politickú stabilitu, či zlepší jej imidž problémového partnera v rámci Európskej únie.

Predčasné parlamentné voľby čakajú o niekoľko týždňov aj Slovensko. Zostáva len dúfať, že výsledky budú menej dramatické.