Populisti v poľskej vláde

 

Krátka správa

Konzervatívna poľská vládna Strana práva a spravodlivosti (PiS) uzavrela „stabilizačnú dohodu“ s populistickou Sebaobranou a krajne pravicovou Ligou poľských rodín (LPR). Podľa lídra PiS Jaroslawa Kaczynskeho krok signalizuje „radikálne zmeny v našej krajine“.

Poľku hrozili predčasné voľby iba štyri mesiace po zvolení PiS na čelo menšinovej vlády so ziskom iba 155 zo 460 parlamentných kresiel v Sejme. V dôsledku nedostatku konsenzu v Sejme nebol schválený rozpočet na rok 2006, čo len zhoršilo situáciu a priblížilo predčasné hrozbu predčasných volieb.

Nová „stabilizačná dohoda“, zložená zo 140 článkov, bude platiť 12 mesiacov s možnosťou predĺženia. Nová koalícia zaistila vláde premiéra Kazimierza Marcinkiewicza väčšinu v parlamente. Líder Sebaobrany Andrzej Lepper vysvetlil, že „ľudia nechcú [predčasné] voľby, a my sme ich [pred nimi] zachránili.“

„Koalícia pomôže posilniť pozíciu Poľska z pohľadu ostatných krajín,“ uviedol líder PiS Kaczynski. „Našou každodennou prácou je obrana našich národných záujmov a naši partneri to musia vedieť.“

Podľa pozorovateľov dohoda signalizuje jasný posun k politickej pravici a účinne vylučuje možnosť predčasných volieb. Zároveň však vyvoláva viac otázok, než poskytuje odpovedí.