Porážka vládnej koalície vo voľbách v Belgicku

Krátka správa:

Doterajší premiér Belgicka Guy Verhofstadt, ktorý krajine vládol 8 rokov, by mal zo svojho postu rezignovať v pondelok 11. júna 2007. Strany jeho liberálno-socialistickej koaličnej vlády utrpeli vo voľbách počas víkendu drvivú porážku.

Flámska kresťansko-demokratická strana (CD&V) vyšla z volieb ako veľký víťaz a jej 46-ročný líder Yves Leterme už začal konzultácie s ďalšími stranami, aby získal novú väčšinu v parlamente, ktorá by slúžila ako základ novej vlády. Tento proces by mohol trvať aj niekoľko mesiacov, vzhľadom na fragmentované zloženie parlamentu v dôsledku pomerného volebného systému, používaného v Belgicku.

Očakávané menovanie Letermeho naznačuje návrat jazykového rozdelenia krajiny do popredia národnej politickej scény, pretože jednou z hlavných tém jeho kampane bola otázka väčšej autonómie Flámska – regiónu, kde sa hovorí po flámsky a ktorý v súčasnosti Leterme vedie.

Belgicko je rozdelené na ekonomicky vyspelejšiu časť Flámsko na severe krajiny a na južnú , francúzsky hovoriacu, časť Valónsko, ktoré trpí úpadkom tamojšieho priemyslu a problémami reštrukturalizácie.

Zmena ústavy, o ktorú sa Leterme pokúša, by si vyžadovala získanie podpory dvoch tretín ako vo Flámsku, tak aj vo Valónsku.

Francúzsky hovoriace strany sa však už dohodli na spoločnej stratégii, ktorá by blokovala akúkoľvek ďalšiu inštitucionálnu reformu. Došlo k tomu vzhľadom na vysoké preferencie Letermeho v predvolebných prieskumoch verejnej mienky.