Prezidentské voľby v ČR stále bez výsledku

Foto: mmisso.deviantart.com

Krátka správa

Výsledok tretieho kola voľby českého prezidenta je nerozhodný, 139:113 hlasov v prospech Václava Klausa, súčasného prezidenta. Voči kandidátovi, ktorý sa usiluje o znovuzvolenie, stojí Jan Švejnar, podporovaný ČSSD a zelenými. Výsledok tretieho kola voľby, ktoré skončilo v sobotu, bol tesný. Klausovi chýbal k znovuzvoleniu jediný hlas dolnej komory. Podľa Ústavy ČR sa pre znovuzvolenie požaduje získanie väčšiny v oboch komorách parlamentu.

Miloslav Vlček, predseda Poslaneckej snemovne, konštatoval: „V treťom kole nebol zvolený žiadny kandidát“.

Parlament sa na voľbu zišiel v piatok 8. februára. Ihneď od začiatku sa ukázala byť problémom hlasovacia procedúra. Vládna ODS preferovala tradičnú tajnú voľbu s odôvodnením, že tak bude zabezpečený „dôstojný výkon voľby.“ Najsilnejšia opozičná strana ČSSD a viacero ďalších vyzvali na verejnú voľbu. Podľa nich by takáto procedúra zamedzila prípadným zákulisným politickým machináciám. Dlhá diskusia bola uzavretá v prospech otvorenej voľby. Prvé dve kolá boli nerozhodné. Klaus získal podporu Senátu kontrolovaného ODS, Švejnar zasa priazeň dolnej komory.

Pomerne silné postavenie majú vo voľbách komunisti z KSČM. V prvých dvoch kolách získal Švejnar podporu dolnej komory aj vďaka ich hlasom. V treťom kole sa zdržali hlasovania a ich postoj sa ukázal byť takmer rozhodujúci. Objavujú sa preto špekulácie, či nebudú chcieť vymeniť svoju podporu Švejnarovi za isté ústupky zo strany ČSSD alebo zelených. Komunisti sa rozhodli držať sa filozofie, že nepodporia žiadneho kandidáta proti vôli svojich voličov. Nie je preto vylúčené, že predstavia svojho vlastného človeka, ktorý vstúpi do boja o prezidentské kreslo.

Obe najsilnejšie parlamentné stany, ODS a ČSSD, strávia najbližšie dni vyjednávaniami o podpore pre dvoch hlavných kandidátov. Ďalšie, v poradí štvrté kolo voľby sa uskutoční v piatok 15. februára 2008. Oboch kandidátov spája ekonómia, ktorá je ich profesijným odborom. Okrem iného ich však odlišuje aj postoj voči EÚ. Zatiaľ čo Klaus je značne euroskeptický, Švejnar, ktorý má aj americké občianstvo, je podporovateľom integračného projektu.