Rakúšania volili prezidenta. Krajná pravica neuspela

Úradujúci rakúsky prezident Heinz Fisher získal vo víkendových voľbách 79 % voličkých hlasov.  Zaznamenal tak pred svojou najväčšou rivalkou z tábora Slobodných jednoznačný náskok. Barbare Rosenkranzovej sa podarilo presvedčiť 16 % zúčastnených voličov. Jej strana dúfala v 35 %.

Na voľby sa unúvalo rekordne málo Rakúšanov. Účasť sa vyšplhala len k 51 %, čo je v porovnaní s poslednými voľbami v roku 2004, v ktorých svoj hlas odovzdalo 70 percent voličov, značný pokles.

Rosenkranzovej sa nepodarilo využiť potenciál voličstva Strany Slobodných, ktoréj preferencie sa v súčasnoti pohybujú okolo 20 %. Päťdesiatjeden ročná Rosenkranzová sa prezentovala ako žena v domácnosti a matka 10 detí a do širokého povedomia sa zapísala predovšetkým škandalóznym vyjadrením spochybňujúcimpotrebu zákona, ktorý zakazuje propagovať nacizmus.

Okrem toho v kampani živila aj xenofóbne a protieurópske sentimenty, teda témy, na základe ktorých sa krajnej pravici podarilo v rakúskych parlamentných voľbách v roku 2008 získať takmer tretinu hlasov (FPӦ a BZӦ). Vďaka vytoreniu veľkej koalície ale zostala v opozícii.

V neskoršom štádiu kampane sa Roznekranzová snažila osloviť aj stredný prúd voličstva a nespoliehať sa len na ultra-pravicovú provinčnú rétoriku.

V jednom z rozhlasovných rozhovorov vyhlásila, že zákon postihujúci popieranie holokaustu je protiústavný, pretože obmedzuje slobodu slova. Na otázku, či pochybuje o existencii nacistických táborov smrti odpovedala: „Poznám históriu, ktorá sa vyučovala v rakúskych školách v rokoch 1964 až 1976“.

EurActiv/Reuters