Redingová: Rumunskí politici nesmú zastrašovať sudcov

zdroj ec.europa.eu

Predseda rumunského ústavného súdu Augustin Zegrean napísal minulý týždeň (3. august) Viviane Redingovej a ďalším predstaviteľom EÚ list, v ktorom upozorňoval na „útoky vlády a ostatných verejných orgánov na súdy a sudcov“.

Príčinou týchto útokov má byť referendum z 29. júla, ktoré malo rozhodnúť o zosadení prezidenta Traiana Basescua z jeho postu. Impeachment iniciovala vládna strana Victora Pontu Sociálno-liberálna únia (SLU).

Až 88 % ľudí, ktorí sa na referende zúčastnili, sa vyslovilo za odvolanie Basescua. Problém je však s účasťou, ktorá sa pohybuje veľmi tesne pri hranici 50 %. Podobne ako na Slovensku, aj v Rumunsku je referendum platné až vtedy, keď sa na ňom zúčastní viac ako polovica všetkých oprávnených voličov. Koľko je však v Rumunsku oprávnených voličov nie je úplne jasné.

Ústavný súd má rozhodnúť o výsledku referenda

Spor ohľadom účasti sa dostal na rumunský ústavný súd, ktorý má do 31. augusta rozhodnúť o platnosti či neplatnosti referenda. Očakávalo sa, že rozhodne, že bolo neplatné.

Zegrean vo svojom liste pre Redingovú píše o sudkyni Aspazii Cojocaruovej, ktorá „dostala vážne vyhrážky“. V niektorých z nich jej hrozili aj smrťou. Predseda súdu opísal aj rozhovor s ďalším sudcom „ktorý sa priznal ostatným sudcom, že sa bojí hlasovať pre hrozby smerujúce voči nemu a jeho rodine.“

Redingová odpovedala Zegreanovi v utorok 7. augusta. Vo svojom liste zdôraznila „hlboké znepokojenie“ nad opisovanou situáciou.

Tohtoročná správa Komisie sa bude prípadom zaoberať

„Dovoľte mi pripomenúť, že politici nesmú zastrašovať sudcov … a ani ich napádať, keď príjmu rozhodnutie, ktoré sa im nepáči,“ píše sa v liste od Redingovej.

Komisárka spomenula aj vyjadrenie predsedu Benátskej komisie Rady Európy Gianni Buquicchia, ktorý označil mieru ovplyvňovania sudcov v krajine za „šokujúcu“.

Súčasne dodala, že táto situácia ovplyvní výslednú podobu výročnej správy EÚ o Rumunsku vrámci Mechanizmu spolupráce a verifikácie (Cooperation and Verification Mechanism, CVM). Mechanizmus slúži na monitorovanie Bulharska a Rumunska v oblasti reformy súdnictva, boja proti korupcii, či potláčaní organizovaného zločinu.

Victor Ponta sa snažil situáciu upokojiť tým, že v pondelok 6. augusta vymenil šiestich členov svojej vlády. Za nového ministra spravodlivosti vymenoval Monu Pivniceruovú. Tú však neuznala Národná rada sudcov, ktorá na súdnictvo v Rumunsku dohliada, pretože Pivniceruová je zároveň členkou tejto rady.

Rumunský premiér sa nakoniec rozhodol, že až do vyriešenia celej záležitosti bude fungovať aj ako zastupujúci minister spravodlivosti.

Pozície

„Je neprípustné aby socialistický premiér Ponta vyvíjal na sudcov najvyššieho súdu nátlak, a že sa jednotliví sudcovia a ich rodiny cítia ohrození. Ponta tým porušuje princíp nezávislosti súdnictva,“ povedal o celej situácii nemecký europoslanec za Európsku ľudovú stranu Elmar Brok.

O pokuse vlády sfalšovať údaje o účasti na referende Brok povedal: „Tento pokus ex post zmeniť výsledky demokratického hlasovania je neakceptovateľný. Pontove snahy zosadiť Basescua z jeho postu je ďalším krokom v sérii osobných a inštitucionálnych rozhodnutí s cieľom zabrániť ďalším protikorupčným opatreniam.“

„Je správne, že komisárka Redingová jednoznačne podporuje rumunského predsedu ústavného súdu, pána Zegreana. Rumunská vláda sa musí okamžite dostať späť na cestu rešpektovania vlády zákona a nezávislosti súdnictva!“ dodal Brok.