Rokovania o zostavení vlády v Belgicku zlyhali

Guy Verhofstadt

Krátka správa

Rokovania o zostavení stredopravej vlády trvajú už viac ako mesiac. Dezignovaný premiér a flámsky politik Yves Leterme sa vzdal mandátu na zostavenie vlády.

Vo voľbách, ktoré sa konali 10. júna získali väčšinu kresťanskí demokrati a liberáli. Obe strany sa skladajú z francúzsky a holandsky hovoriacich táborov.

Flámske regióny sa dožadujú väčších právomocí v oblasti spravodlivosti a dopravy, čo vzbudzuje obavy frankofónnych obyvateľov o osud federácie. Prispel k tomu aj samotný Leterme svojimi vyhláseniami o tom, že Belgicko je len „nehoda histórie“ a jediné, čo majú Belgičania spoločné je kráľ, futbalový tím a niekoľko pív. Valóni reagovali na flámske nároky požiadavkou väčších práv pre frankofónne obyvateľstvo žijúce na flámskych územiach.

Belgicko je krajinou s 10,5 miliónmi obyvateľov, rozdelenou do troch regiónov: Flámsko, o niečo chudobnejšie Valónsko a bilinguálny región hlavného mesta Brusel. Krajina prešla na federalistické usporiadanie v roku 1980. Belgický federalizmus je pomerne komplikovaný systém, ktorý spočíva v delegovaní práv na územnom princípe ako aj na princípe jazykových komunít: flámskej, francúzskej a malej nemecky hovoriacej komunity.

Belgický panovník môže teraz vymenovať frankofónneho politika, aby sa pokúsil o zostavenie vlády. Guy Verhofstadt zostáva v úrade premiéra až do vymenovania novej vlády.