Rumunské európske voľby vyhrali Demokrati

Krátka správa

Víťazom prvých rumunských volieb do Európskeho parlamentu sa stala Demokratická strana. Strana blízka prezidentovi Trajanovi Basescu získala až 29,2% hlasov. Na druhom mieste skončila post-komunistická Sociálnodemokratická strana so ziskom 21,7% hlasov.

Voľby sú de facto prehrou pre tábor premiéra Calina Tariceanu a jeho centristických Liberálov. Získali len 13,2% odovzdaných platných hlasov. Uplynulé rumunské eurovoľby sú vnímané aj ako generálka pred všeobecnými parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia na budúci rok.

S výsledkom je spokojná aj frakcia EPP-ED. Joseph Daul, predseda tejto skupiny v EP, na margo úspechu Demokratov poznamenal: „Tieto voľby predstavujú zlomový bod vo vzťahoch medzi Bukurešťou a Bruselom. Rumunsko je súčasťou hry o rozvoj EÚ.“

Voľby do EP sa niesli v znamení pomerne nízkej účasti voličov. Strany nedokázali dostatočne mobilizovať Rumunov a k urnám sa tak dostavilo len 30% populácie s volebným právom.

Nedeľné referendum je neplatné. Súčasne popri voľbám do EP občania rozhodovali aj o zmene volebného systému. Všeľudové hlasovanie bolo vyhlásené za neúspešné, nakoľko sa ho nezúčastnila nadpolovičná väčšina populácie oprávnenej hlasovať. Účasť bola podobná ako v európskych voľbách, teda niečo menej ako 30%. Ústredná volebná komisia však oznámila, že 82% z tých, čo hlasovali, sa vyslovila v prospech zmeny volebného systému.

Voľby do EP vyplývajú zo Zmluvy o pristúpení Rumunska k EÚ. Krajina má v Bruseli niekoľko dočasných poslancov, ktorí budú nahradení tými, ktorí získali mandát v nedeľných voľbách (EurActiv 23/11/07). Voľby sa konali v druhom termíne po tom, čo bol pôvodný termín stornovaný (EurActiv 13/03/07).