Rumunské referendum prehral každý

zdroj ec.europa.eu

Hranicu platnosti referenda, stanovenú na minimálne 50 %, účasť nedosiahla. K urnám prišlo len na 46,23 % oprávnených voličov. Z tých, čo sa plebiscitu zúčastnili si však drvivá väčšina želela prezidentov odchod (87, 52 %). V absolútnych číslach je to deväť miliónov Rumunov, ktorí prezidentovi odkázali, že má odísť. Aj po 29. júli však ostáva aj naďalej v úrade.

Prieskumy verejnej mienky síce hovorili o tom, že 65 % opýtaných si želá koniec jeho pôsobenia na čele štátu, no opozícia vyzvala na bojkot referenda a mnoho ľudí bolo na dovolenkách. Najdôležitejšou právomocou prezidenta je nominácia premiéra, čo bude dôležité najmä po novembrových voľbách. Prezident tiež menuje generálneho prokurátora a niektorých sudcov, vrátane ústavných.

Kohabitácia a vládou premiéra Victora Pontu bude náročná. Komentátori upozorňujú, že fakt, že referendum bolo neplatné politickú krízu v krajine zďaleka nerieši, skôr ju prehlbuje. „Demokracia sa stala obeťou skupinového znásilnenia. Najprv premiérom Victorom Pontom a dočasným prezidentom Crinom Antonescom. Potom aj samotným prezidentom, ktorý porušil podstatu demokracie, keď vyzýval na bojkot referenda no a nakoniec aj ľuďmi, ktorí si esenciu demokracie nevážia,“ napísal rumunský server gandul.info.

Ľavica sa podľa mnohých pokusov zbaviť sa Basescua nevzdáva. Ten hovorí o neúspešnom prevrate, či puči. Basescuovi vyčítajú jeho kritici celú radu vecí – zneužívanie bezpečnostných služieb na zastrašovanie protivníkov, inštitucionalizácie korupcie, narábanie s médiami ako s hrozbou pre národnú bezpečnosť. Oficiálnym dôvodom na jeho impeachement malo byť zneužitie právomocí.

Na druhej strane rumunský denník Adevărul píše, že USL sa v máji ujala moci s fixnou ideou zbavenia prezidenta moci a snažila sa o to politickými hrami na hrane ústavy. Victor Ponta vyhlasoval, že západná Európa a EÚ, ktoré opakovane vyjadrili znepokojenie z vývoja v krajine, je Basescoum manipulovaná.

Ak by sa Baesescu do prezidentského paláca nevrátil inštitucionálny rozklad v krajine by bol podľa Adevărul ešte väčší, pričom pripomína, že Ponta nepožíva veľkú dôveru v Európe.

Spor ohľadne odvolávanie prezidenta spomalil prijímanie zákonov v krajine a poslal rumunsky lev na rekordné minimum voči euru a zvýšil cenu dlhu krajiny.

 „Rumunská vláda bude rešpektovať všetky rozhodnutia Ústavného súdu a bude konať ako faktor stability v nasledujúcom období, bez ohľadu na to, či sa platnosť referenda potvrdí alebo nie“. O jeho platnosti bude rozhodovať budúci týždeň Ústavný sud.

Vláda sa snažila zrušiť kvórum účasti pre platnosť referenda. Bola nútená ustúpiť pod tlakom EÚ a Ústavného súdu.