Rumunsko bude mať na summite zrejme nového premiéra

Zdá sa, že povolebné rozhovory o zostavení novej vlády v Rumunsku vrcholia. Podľa posledných informácií, novú vládnu koalíciu by mohli tvoriť Demokratickí liberáli (PDL), ktorí sú blízki súčasnému prezidentovi Trajanovi Basescu, a Sociálna demokracia (PSD), ktorá bola v minulom funkčnom období v opozícii.

Víťazom nedávnych volieb sa podľa oficiálneho sčítania hlasov stala strana PDL, ktorá bude mať v parlamente o tri kreslá viac, než PSD. Ak obe strany vytvoria vládu, budú disponovať podporou 70% poslancov v parlamente. Takáto veľká väčšina je podmienkou prezidenta, ktorý inak odmieta menovať nového premiéra.

Podľa neoficiálnych informácií, vysokú šancu stať sa novým predsedom vlády má Teodor Stolojan, ekonóm a predseda PDL. Jeho výhodou je aj to, že rovnaký post zastával už v minulosti, v rokoch 1991-1992. Druhá najsilnejšia strana a pravdepodobný koaličný partner, Sociálna demokracia, pravdepodobne získa post predsedu Senátu.

„Mám mandát na predĺženie rozhovorov s PDL. Nie je to obsadenie vrcholných funkcií, čo je dôležité,“ povedal socialista Mercea Geoana, predseda strany, po tom, čo sa vedenie pomerom hlasov 41:17 vyjadrilo v prospech vstupu do koalície s PDL.

Obe strany si pre vstup do vlády kladú podmienky. Socialisti odmietajú účasť maďarskej strany UDMR vo vláde, zatiaľ čo PDL majú obdobnú výhradu voči Konzervatívnej strane. Marko Bela, predseda UDMR, už verejne vyhlásil, že jeho strana nechce „za žiadnu cenu“ sedieť vo vláde. Súčasne však kritizoval zmenu postoja PDS. Podľa neho, socialisti ešte pred pár dňami ponúkali jeho strane užšiu spoluprácu, aj v rámci koalície. PSD sa bráni a svoju zmenu postoja odôvodňuje vôľou straníckych orgánov v Transylvánii. Maďari sa údajne v danej oblasti pokúšajú o posilnenie menšinových práv a súčasne by radi získali územnú autonómiu.