Rumunsko: EÚ má obavy z boja o moc

zdroj: TASR/ AP

Komisiu znepokojuje „sled udalostí a rýchlosť akou boli prijaté“, pretože ohrozujú fungovanie právneho štátu, povedal hovorca Európskej komisie, Olivier Bailly.

Predseda Európskej komisie, José Manuel Barroso pozval rumunského premiéra Victora Pontu, aby vo štvrtok 12. júla v Bruseli prediskutovali „konanie, ktoré pravdepodobne obmedzuje pôsobenie nezávislých inštitúcií, ako je Ústavný súd“.

Ponta odignoroval rozhodnutie Ústavného súdu, podľa ktorého nemohol reprezentovať Rumunsko na poslednom európskom summite 28. a 29. júna. Vydal dokonca dekrét, podľa ktorého už parlament nemusí vo svojom rozhodovaní brať do úvahy rozhodnutia a názory Ústavného súdu. Vláda dekrét schválila minulú stredu. Okrem iného to znamená, že Ústavný súd už nebude mať rozhodujúce slovo pri snahe o odvolanie rumunského prezidenta Trajana Basescu (impeachment).

Nový rumunský premiér tiež za jeden deň vymenil predsedov poslaneckej snemovne a senátu, ombudsmana a sudcov Ústavného súdu.

Eurokomisárka pre spravodlivosť, Viviane Redingová na sociálnej sieti Twitter napísala, že má vážne obavy z nedávnych útokov na nezávislosť rumunského Ústavného súdu.

Líder Aliancie liberálov a demokratov pre Európu, Guy Verhofstadt, poslal Redingovej list v ktorom píše, že by bol vďačný, „ak by ste nám mohli poskytnúť zhodnotenie situácie v Rumunsku. Hlavne preto, že rumunská vláda nás ubezpečuje, že konajú v súlade s existujúcou legislatívou a ich európskymi záväzkami," napísal Verhofstadt.

Predseda Socialistov a demokratov v Európskom parlamente, Hannes Swoboda, ktorý doposiaľ rumunskú vládu Vicora Pontu podporoval sa vyjadril: „Musíme pozorne sledovať vývoj v Rumunsku. Ako skupina Socialistov a demokratov máme jasný postoj. Existuje len jedna otázka a tá znie – porušujú zákony a hodnoty EÚ?". Swoboda dodal, že doteraz si nevšimol porušenie európskej legislatívy a "nevidí dôvod na zakročenie".

Parlament 6. júla na návrh Pontovej koalície Únia sociálnych liberálov (USL) odhlasoval suspendáciu prezidenta z úradu z dôvodu prekročenia svojich právomocí. Koncom júla (29.7.) sa bude konať referendum, ktroé rozhodne o tom, či bude Basescu formálne obvinený. 

USL tvrdí, že Basescu konal protiústavne, pokúsil sa oslabiť úlohu premiéra, privlastnil si ekonomické kompetencie vlády a nerešpektoval nezávislosť súdu. Basescu tvrdí, že Ponta ho obviňuje preto, aby USL získala kontrolu nad všetkými štátnymi inštitúciami.

Basesca dočasne nahradí liberálny líder a predseda senátu Crin Antonescu, Pontov spojenec z USL. Antonescu nebude mať právomoc rozpustiť parlament ani vyhlasovať referendum a musí počkať na rozhodnutie Ústavného súdu, že je prezidentské kreslo voľné.

Prieskum verejnej mienky pre rádio Europa FM naznačuje, že 64,3% Rumunov bude hlasovať za obvinenie prezidenta. Basescu nie je veľmi populárny, nakoľko podporoval úsporné opatrenia, ktoré zahŕňali znižovanie platov a zvyšovanie daní.

Rumunský Ústavný súd v pondelok rozhodne o vládnom návrhu na zmenu pravidiel referenda. Vláda chce zmeniť minimálny počet hlasov na obvinenie prezidenta – z väčšiny voličov na väčšinu tých, čo sa volieb zúčastnia. To by mohlo mať kľúčový vplyv na Basescov osud.

Rada Európy požiadala expertov na ústavné právo, aby preskúmali Basescovo odvolanie. Rumunsko žije v politickej neistote – Ponta tento rok už tretím premiérom a medzinárodná kritika poslala miestnu menu na rekordné minimum. Politický komentátor Mircea Marian si myslí, že Basescu bude zrejme obvinený, ale medzinárodná kritika môže ľudí dotlačiť k tomu, aby ho podporili. "Zahraničná kritika je pre vládu tŕňom v oku."

Európska komisia vydá v lete správu o reformách v súdnictve a protikorupčných opatreniach. Pontove konanie má vplyv na rumunský najvyšší súd a mohlo by túto správu ovplyvniť.

Takáto správa sa zverejňuje v rámci Mechanizmu pre spoluprácu a verifikáciu každoročne počas posledných piatich rokov. Rumunsko vstúpilo do EÚ v roku 2007 pod touto podmienkou. Koncom júla EK zosumarizuje päť rokov práce.

"Aktuálne dianie môže ohroziť pokrok, ktorý sme za tie roky dosiahli," uvádza sa vo vyjadrení EK, ktoré bolo vydané len niekoľko hodín pred hlasovaním v rumunskom parlamente.

Pontovi odporcovia sa minulý týždeň zhromažďovali v Bukurešti. Premiér je podozrivý z plagiátorstva – údajne skopíroval takmer tretinu svojej dizertačnej práce.

Pozície:

V komentári zo 6. júla sa analytici Corina Stratulat a Paul Ivan z European Policy Centre vyjadrili nasledovne:

"Vývoj v Rumunsku ukazuje, že dosiahnutie demokratických výsledkov nie je nezvratné a že princípy slobody, demokracie, rešpektu voči ľudským právam, základným slobodám a právnemu štátu, na ktorých stojí EÚ nie sú imúnne voči útokom".

Vasile Blaga, ktorý do 3. júla zastával pozíciu predsedu senátu: "To, čo sa deje počas týchto dní v Rumunsku nie je nič iné ako boj, ktorý vedie Antonescu s Pontom proti právnemu štátu a demokracii." Varoval, že Pontova koalícia už začala obliehanie štátnych inštitúcií a prezident Basescu je "jediná prekážka, ktorá im stojí v ceste".