Sarkozy má staronový kabinet

FOTO TASR/AP/Philippe Wojazer, Pool

Posty vo vláde si z prominentných postáv zachovali Cristine Lagarde ako ministerka hospodárstva, François Baroin ako minister pre rozpočet a Brice Hortefeux čoby minister vnútra.

Nový kabinet, v ktorom kľúčové posty zostali v rukách dôležitých postáv stredo-pravej strany UMP by nemal byť dôvodom na výraznejšie posunu v politikách.

Ministra obrany Hervé Morina nahradil bývalý premiér a protežant bývalého prezidenta Jaquesa Chiraca Alain Juppé a ministra zahraničných vecí Bernarda Kouchnera vystrieda Michèle Alliot-Marie, ktorá v starom kabinete zastávala pozíciu ministerky spravodlivosti.

Francúzsky tlač si všíma, že sa do vlády dostal aj životný partner Michèle Alliot-Marie, Patrick Ollier, poslanec za UMP, ktorý bol v roku 2007 krátko aj prezidentom Národného zhromaždenia. Na starosti bude mať vzťahy s parlamentom. Vo francúzskej histórii ide podľa týždenníka Le Point o ojedinelý prípad.

Sarkozy ohlásil zmeny v kabinete ešte v júni, pristúpil k nim po tom, čo sa mu podarilo pretlačiť kontroverznú penzijnú reformu, kvôli ktorej sa v krajine zdvihla vlna štrajkov.

Pri zmenách vsadil Sarkozy na tradičných konzervatívcov, nepotvrdili sa tak špekulácie, že by sa so stranou mohol posunúť viac do stredu aj tým, že by sa premiérom stal minister životného prostredia Jean-Louis Borloo.

Takto je ale stále otvorená možnosť, že centristi ako Morin alebo Borloo budú proti Nicolasovi Sarkozymu v roku 2012 kandidovať v prezidentských voľbách.

Alain Juppé a Michele Alliot-Marie boli tiež menovaní do úlohy „veľkých ministrov štátu“, čo je najvyšší vládny post po premiérovi. Ďalšou zmenou v novom Fillonovom kabinete je, že Éric Besson, niekdajší socialista sa z rezortu imigrácie presunie na priemysel, energetiku a digitálnu ekonomiku.

Na pozícii štátneho tajomníka pre európske záležitosti vystrieda Laurent Wauquiez Pierra Lellouche, ktorý stál v čele francúzskej ostrej reakcie na snahu Európskej komisie vyšetrovať postupy francúzskych úradov pri vyhosťovaní Rómov. Od nástupu Sarkozyho do funkcie je Wauquiez už štvrtým držiteľom tohto úradu.

Šéfka Socialistickej strany Martine Aubry kritizovala nový kabinet so slovami, že prezident nepochopil, že Francúzi sú hladní po politickej zmene.

EurActiv/Reuters